Riho Terras: tööjõu vaba liikumise tagab toimiv Euroopa välispiir

Riho Terras. Foto: Eesti Uudised

Isamaa erakonna esinumber europarlamendi valimistel Riho Terras ütles laupäeval erakonna suurkogul, et tööjõu vaba liikumise tagab vaid toimiv Euroopa välispiir.

Riho Terrase kõne Isamaa Suurkogul.

Lugupeetavad Isamaa erakonna liikmed,

Viie päeva pärast algab elektrooniline ja eelhääletus Euroopa parlamendi valimistel. 26. maini, valimispäevani on jäänud kaks nädalat ja loetud tunnid.
Need valimised ei ole olulised mitte ainult Isamaa erakonna jaoks, need on olulised Eestile ja Euroopale, sest Euroopa käekäik laiemalt mõjutab Eesti ja meie inimeste käekäiku.
Euroopas toimuvad poliitilised protsessid ei ole kellelegi üllatuseks. Populism punub pesa ja kinnitab kanda. Polegi oluline, kas on tegu vasak- või parempopulismiga ja Itaalia näitel on nad ühes valitsuskoalitsioonis suisa koos. Populistide eesmärk on Euroopat nõrgestada, sest Euroopa nõuab vastutustunnet ja reeglitest kinnipidamist.
Reeglid on mõeldud kõigi jaoks. Euroopas ei tohi olla uusi ega vanu. Euroopas ei tohi olla vähem ja rohkem euroopalikke riike ja rahvaid. Nii samuti ei tohi olla ka riike, kes kannavad vähem vastutust kui teised.
Isamaa läheb Euroopa parlamendi valimistele tugeva nimekirja ja väärtuspõhise programmiga. Selle programmi sõnumite kõlamajäämine on meie kõigi vastutada.
See programm nagu ka meie sõsarparteide programmid ja sõnumid üle terve Euroopa peavad inimestele tooma tagasi kindlustunde ja veendumuse, et Euroopa idee elab ja selle idee kõige paremad kandjad on kristlikud demokraadid, paremtsentristid, konservatiivid – kõik, kes on koondunud Euroopa rahvapartei katuse alla.
Head sõbrad,
Meie Euroopa töötab oma inimeste jõukuse nimel. Selle eesmärgi täitmiseks on oluline hästi toimiv ühisturg. Selleks on vaja, et teenuste, kaupade ja tööjõu liikumine toimuks võimalikult vabalt.
Äsjanimetatud Euroopa põhivabadused on kindlalt tagatud aga ainult siis, kui inimestel on usaldus Euroopa vastu. Isikute, sealhulgas tööjõu vaba liikumine on mõeldav ainult siis kui Euroopa välispiirid peavad.
See tähendab, et meie Euroopa kaitseb oma kodanikke. Meie Euroopa võitleb ebaseadusliku rände vastu.

Meie Euroopa kaitseb oma ettevõtteid globaalselt. Seistes oma ettevõtluse eest, seisame oma inimeste parema toimetuleku ja jõukuse eest.
Nii Eestis kui ka Euroopas on keskne küsimus, kuidas luua tasuvaid töökohti ja tagada suuremad sissetulekud. Me ei saa tõsta käsu korras inimeste sissetulekuid, kuid saame luua soodsama ettevõtluskeskkonna.
Tugev ja heal järjel Euroopa majandusruum on üks julgeoleku eeldusi, seetõttu on see ka meie jaoks tähtis poliitiline eesmärk.
Meie Euroopa kindlustab ja toetab oma põllumajandust ja väärtustab maaelu.
Peame toetama konkurentsivõimelise, kestliku ja keskkonnasõbraliku Euroopa toidutootmise ning põllumajanduse arendamist.
Peame kannad maas seisma oma põllupidajate ja maal elavate inimeste huvide eest. Maaellu on tarvis investeerida, sest Eesti pole mitte ainult Tallinn ja mõned suuremad linnad. Maal elu võimaldamine peab meie jaoks olema väärtusküsimus.
Meie Euroopa lähtub innovatsioonis inimesest ja innustab noort põlvkonda valima teadlikult teaduse- ja arendustegevusega seotud valdkondi oma elukutsena.
Peame pingutama selle nimel, et üleminek teaduspõhisele majandusele ei oleks pelgalt loosung. Sama oluline on hariduspoliitikas tööturu vajaduste arvestamine. Olen ka selgelt seisukohal, et investeeringud innovatsiooni ja teadusuuringutesse tõstavad Euroopa Liidu konkurentsivõimet ja loovad uusi ja tasuvamaid töökohti. Meie Euroopa jaoks on olulised keskkonna-, digiühiskonna-, hariduse- ja sotsiaalteemad. Üha rohkem aga ka kaitseteemad. Kõigi nende küsimuste lahendamisel on Isamaa erakonnal ja Euroopa rahvaparteil just kõige parem ja kogenum meeskond.

Head erakonnakaaslased,
Olgu siinkohal ära toodud kolm väga olulist sõnumit, mida ma soovin, et te täna siit saalist kaasa võtate ja oma kogukonnas edasi annate:
Esiteks: Isamaa kaitseb Eesti huve Euroopas – me oleme europarlamendi suurima fraktsiooni Euroopa Rahvapartei ainukene liige Eestist. Sõna otseses mõttes on meil parim ja mõjusaim võimalus kaitsta Eesti ja meie inimeste huve.
Teiseks: Euroopa kaitseb Eesti huve – Euroopa Liiduga liitumise 15 aastapäeva valguses on päevakohane rõhutada seda, et Eesti liitus Euroopa Liiduga just nimelt selletõttu, et meie huvid oleksid paremini kaitstud. Euroopa Liit kaitseb meid seal, kus me üksi, väikese riigina ei omaks juurdepääsu ega sõnaõigust.
Kolmandaks: Eestile, mis peab kalliks oma rahvusriiki ja selle alustalasid nagu keel ja kultuur, on sobiv just rahvusriikide Euroopa, mis ei püüdle liitriigi eesmärgi poole. Meil ei ole tarvis anonüümset, rahvusetut Euroopat, sest rahvaste sulatusahjud on läbi ajaloo ühel või teisel moel lõhki läinud.
Neid sõnumeid palun ma teil aktiivselt levitada. Valimiskampaania on täies hoos ning Isamaa erakonnal on täna tarvis teha väga korralik pingutus selleks, et me saaksime saata oma erakonna esindaja järgmise Euroopa parlamendi koosseisu.
Täna oleme me piiri peal ja see teadmine ei tohi meid mitte mingil juhul rahuldada ega ka heidutada. Tööd tuleb teha. Seda peavad tegema kõik kandidaadid, nende meeskonnad ja kogu erakond. Siis tuleb ka edu.
Soovin kõigile head suurkogu! Aitäh!

Kommentaarid artiklile “Riho Terras: tööjõu vaba liikumise tagab toimiv Euroopa välispiir

  • 14. mai 2019 kell 09:43
    Permalink

    Terras on suutnud fookuse strateegiliselt hästi paika saada. Hea algus.

    Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga