Isamaa ettepanekud lisaeelarvele: kiirtestid tuleb muuta kättesaadavaks ja riigi kulusid tuleb koomale tõmmata

Teisipäeva õhtul on 2021. aasta lisaeelarve muudatusettepanekute tähtaeg. Riigikogu Isamaa fraktsiooni esitatud muudatusettepanekutes soovitakse lisavahendeid Covid-19 kiirtestide täiendavaks kasutusele võtmiseks ning valitsussektori kulude kokkuhoidu.

Isamaa fraktsiooni aseesimees Priit Sibul selgitas, et valitsus on hetkel plaaninud kiirteste kasutada ainult koolides, kuid seda tuleks teha palju laiemalt. „Teadusnõukoja liige Krista Fischer on välja pakkunud, et sarnaselt Slovakkiale, võiks Eesti hakata kõrge nakkustasemega piirkondades tegema masstestimisi. Laialdasem testimine võimaldab meil tõkestada koroonaviiruse levikut ning selleks tuleb ette näha täiendavaid vahendeid,“ ütles Sibul.

Lisaks soovib Isamaa fraktsioon näha, et valitsus tuleks välja kulude vähendamise kavaga suurusjärgus 50 000 000 eurot. „Lisaeelarvega tõusevad olulisel määral riigi kulud. Kriisiolukorras peab riik inimestele ja ettevõttetele appi tulema, kuid samas tuleb silma peal hoida ka avaliku sektori kuludel. Eelmine koalitsioon nägi eelarvestrateegias ette kulude kokkuhoiu. Kokkuhoiukohti peab otsima ka tänane valitsus. Avalik sektor ei tohi kriisitingimustes paisuda ning sarnaselt erasektorile tuleb mõned kulukohad üle vaadata,“ rõhutas Sibul.

Ühtlasi on Isamaa fraktsioon teinud ettepanekud täiendavate vahendite eraldamiseks Eesti Teadusagentuuri uurimistoetustele (9,8 mln eurot) ja toetuseks spordialaliitudele (1,4 mln eurot).  Lisaks nähakse ette ka merendussektori toetamist. Selleks soovitakse eelmise valitsuse otsuse pikendamist, millega vabastati kuni 2021. aasta 31. märtsini Eesti sadamatesse või sadama reidile sisenevad laevad veeteetasu maksmisest.

Vabariigi Valitsuse algatatud riigi 2021. aasta lisaeelarve seaduse eelnõu (357 SE) teine lugemine on Riigikogus 7. aprillil.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga