Omanike Keskliit: kodulaenu intressitagastuse kaotamine on sõnamurdlik

Tallinna linnavolikogu revisjonikomisjoni liige Priidu Pärna. Foto: sotsiaalmeedia

Riigi plaan eelarveaukude lappimiseks on kaotada alates 2023. aastast kodulaenu intresside tulumaksutagastus. Eesti Omanike Keskliidule tuli tulumaksutagastuse kaotamise ettepanek üllatusena ja on kahetusväärne, et seda ei ole arutatud huvigruppide esindajatega.

Eesti Omanike Keskliidu esimehe Priidu Pärna arvates on tulumaksutagastusel olnud pikk ajalugu ning see võimalus on julgustanud perekondi oma päriskodu soetamiseks laenu võtma. Kodulaenu intressi tulumaksutagastuse kaotamine mõjutaks otseselt 140 000 perekonda, kes eelmisel aastal seda soodustust kasutas.

Pärna lisab, et soodustuse kaotus on märgiline sõnum keskmise sissetulekuga ja just noortele perekondadele, kes sellel keerulisel viiruse perioodil on oma põhitöökoha või sissetulekutes kaotanud. Majanduse taaskäivitamine võtab aega ning paljud pered on selle riigipoolse tagastusega pikaajaliselt arvestanud. Soodustuste kaotus rikub kodusoetajate õiguspärast ootust riigi käitumise suhtes.

 

Leiame, et kui riik plaanib koduostja maksusoodususte kaotamist, siis peaks teisalt pakkuma alternatiive. Elamuaseme intressimäärad on tänagi meil kõrgemad kui Põhjamaades. Noorte jaoks on endiselt kodu ostmisel barjäärid – pole olnud karjääri, mille jooksul omafinantseeringut koguda. Jutt maksusoodustuse kadumisest võimendab veelgi pensionifondidest lahkumist. Samuti on noorte tööpuudus kõrgem ja palgad madalamad, mis ei muuda noori panga ees kõige maksevõimelistemateks klientideks. Tuleks kaaluda tulumaksusoodustuse säilitamist noortele peredele. Pakume aruteluks välja ettepaneku soodustada noortele peredele kodu soetamisel Kredexi abil omafinantseeringu määra langetamist 5% -le ja seda just turutõrkega piirkondades väljaspool Harjumaad ja suuremaid linnasid.

Eesti Omanike Keskliit on 1994.a loodud 64 000 omanikku koondav vabaühendus, kes seisab omaniku õiguste ja huvide eest.

Muudatus puudutab 140 kodaomanikku

Maksuameti andmetel deklareeris 2020. aastal eluasemelaenu intresse 140 331 maksumaksjat summas 31 miljonit eurot, seega said nad tulumaksu tagasi ligi kuus miljonit eurot. Maksuameti andmetel on muudatuse mõju riigieelarvele kuus miljonit eurot aastatel 2023 ja 2024 ning 6,2 miljonit eurot aastal 2025.

RES-i järgi on tänavuses riigieelarves eluasemelaenude intresside maksuvabastuse kuluks riigile 6,5 miljonit eurot, järgmise aasta eelarvesse on prognoositud kuluks 5,7 miljonit eurot. Eluasemelaenu intressi maksuvabastus on praegu 300 eurot.

Eluasemelaenu intresside maksuvabastuse kaotamine on üks meetmetest, millega vähendatakse eelarvepuudujääki. Intresside maksuvabastuse kaotamine moodustab 0,02 protsenti SKP-st. RES-i eelnõust selgub, et eluasemelaenu intresside maksuvabastuse kaotamist on soovitanud Eestile ka OECD, sest sellest saavad kasu eelkõige suuremate tuludega leibkonnad, mis suurendab ebavõrdsust.

Eluasemelaenude intresside maksuvabastuse kaotamine on üks kahest olulisest makse puudutavast muudatusest neljapäeval kinnitatud RES-is. Teine neist on pensionide maksuvaba tulu tõstmine, mis peaks kehtima hakkama samuti 2023. aastal.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga