Jõgevamaal Kassinurme külas asuv Vana-Kooli talu. Foto: Aivar Kokk

“Eesti Vabariigi taas üles ehitamisel kogesime suuri raskusi, nii valu kui ilu. Isiklikult seisin lagastatud maakodude – talude elluärkamise eest. Pidin ennast madaldama piltlikult rohujuureni, et tõestada nomenklatuurile ajaloolist ülekohut ja uuesti alustamise vajadust. Minu elutöö on läbi suure valu tehtud aga tunnen südamest kaasa, kui kedagi õnnetused tabavad,” kirjutab Anne Eenpalu.

Esimesel advendil näitas TV 3 tulekahju, mis puhkes möödunud aasta 27. novembril kahesaja aasta pikkuse ajalooga koolihoones. Leekide kuumuses põles tuhaks seal elava paljulapselise pere olemasolev vara. Õnneks suudeti hoone tuletõrjujate abil päästa, aga ema Teevi Ragun oma viie alaealise lapsega jäi tuha keskele söestunud palkide vahele.

Sain reporter Sven Soiveri käest ema mobiiltelefoni numbri ja olen siiani hoidnud pere tegemistel silma peal. Leppisin kokku Reeda Kardinad & Disain OÜ ning Lipuvabrik OÜ esindajatega, et kui puhastus ja kodu korrastustööd võimaldavad praktilist sponsorlikku abi anda, siis sõidame kohale.

Riigikogu liige Aivar Kokk oli vahepeal suureks toeks ja annetas nõusid, mööblit ja ehitusmaterjali. Õnneks on annetajaid jagunud ja perel jätkub toitu ning riideid, tööd kodu korrastamiseks ja õdususe loomiseks jagub veel paljudeks aastateks.

Aivar Kokk, Reet Reinok (Reeda Kardinad & Disain OÜ) ja Anne Eenpalu Vana-Kooli talus. Foto: Aivar Koka erakogu

Sõitsimegi Reeda Kardinad & Disain OÜ omanikega kodule õdusust andma. Meid võttis uudistavate ja üllatunud pilkudega pere rõõmsalt vastu ja kolme eluruumi aknad ehtisime nägusate maast laeni kardinatega. Kolme tütre õppimis- ja magamisruumi akende ees on valgel põhjal punaste roosidega kangad, kahe poisi magamisruumi ehivad noormeestele disainitud sobivates toonides kardinad ja elutoa akende ees mererohelised siidniitidega tikitud kangad.

Lipuvabrikust jõudis kohale paigaldaja, kes mõne tunniga seadis elumaja kõrvale uhke lipumasti koos lehviva vimpliga. Rahvusvärvides trikoloor oli annetusele lisakski, sest lähenemas on emadepäev ja selleks puhuks jätkub mastis pidulikkust suure sinimustvalge lipu lehvimisega.

Seisime ringis ümber masti ja lasime laulul kõlada. Enn Võrgu innustav “Eesti lipp” sobis suurepäraselt selle sündmuse tähistamiseks.

Kohale jõudis ka Aivar Kokk, kellega pidasime aru, mis töid-toimetusi on edasiseks vaja kokku leppida. Uus paigaldatud elektrijuhtmestik vajab lõpuni seadmist, sest töö on poolikult tehtud ja nii võivad uued õnnetused juhtuda. Mõned aknad on vaja uutega asendada, sarikad tarvis üle kontrollida ja eterniit tulevikus uue katusematerjaliga asendada.

Ajaloolise koolihoone ümbrus vajab suurt korrastust, sest sellest prahist ja prügist, mis pärast põlengut vedelemas on, ei suuda noor ema alaealiste lapsukestega küll toime tulla.
Kutsun üles korraldama talgupäeva! Kohe, kui viiruse lõpp lubab kokku saada. Jõgeva vald võiks suure konteineri oma kulu ja kirjadega enda kanda võtta ja küll siis appi tuleme!

Pere lastega oli tore teha veidi käsitööd, laulda ja ühiselt toidulaud katta. Oli tore ja tulemuslik päev tuhast tõusnud noore eesti pere juures Vana-Kooli talus Kassinurme külas Jõgevamaal.

Anne Eenpalu,
Hellema kodutalu perenaine Harjumaal

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga