Riho Terras Saksa telekanalile: Venemaa on valmis kasutama sõjalist jõudu. Me peame valmis olema

Riho Terrase hinnangul on Venemaa eesmärk kogu Euroopa julgeolekuarhitektuuri ümbertegemine, et taaskehtestada 1997. aasta olukord.

Euroopa Parlamendi liige ja endine Kaitseväe juhataja Riho Terras ütles intervjuus Saksa telekanalile ZDF, et Ukraina on vaid osa Venemaa plaanist lääneriikide väljapressimiseks.

„Venemaa eesmärk on kogu Euroopa julgeolekuarhitektuuri ümbertegemine, et taaskehtestada 1997. aasta olukord. Putini nõudmisi tuleb võtta tõsiselt, sest need on pronksööst ja Gruusia sõjast saati muutumatuna püsinud. Ukraina on järgmine osa Venemaa taktikalisest plaanist, millega läänt endaga läbirääkimiste laua taha suruda,“ ütles Terras.

Terrase sõnul peavad lääneriigid eskalatsiooni vältimiseks ühtsena püsima. Ta leiab, et diplomaatia on oluline, kuid Venemaa mõistab ainult jõudu, mistõttu peame me heidutusteks ja vajadusel ka sõjaliseks konfliktiks valmis olema.

„Saksamaa peab olema aktiivsem ja enesekindlam mitte ainult sõnades, vaid konkreetselt heidutuses ja kaitses nagu seda teeb eFP (NATO Enhanced Forward Presence) Leedus. Meie piirkonnale on kõige olulisem, et Saksamaa kinnitaks, et Ida-Euroopa kohta ei tehtaks otsuseid üle Ukraina ega väiksemate Ida-Euroopa liitlaste peade. Selle oluliseks osaks ongi liitlaste ühtsus ja pidev omavaheline koordineerimine,“ ütles Terras.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga