Euroopa Parlamendi saadik Riho Terras (Isamaa) saatis 8. juunil koos teiste Eesti europarlamendi liikmetega Euroopa Komisjonile arupärimise Soome vaba liikumise põhimõtte rikkumise kohta.
Ajutise piirikontrolli kehtestamine on küll lubatud, kuid see peabki olema ajutine ja väga hästi põhjendatud. Praeguseks on aga nakkusnäitajad nii Eestis kui Soomes drastiliselt langenud ja vaktsineeritute hulk jõuliselt kasvanud. Rootsigagi taastuvad kruiisisõidud. Terrase sõnul on aga Eesti ja Soome vaheline ühendus eriti oluline, sest praegused piirangud on lahutanud peresid ja lõiganud osa inimesi oma sissetulekust.
„Soome järjepidev reisipiirangute pikendamine on tõsine löök suurele hulgale inimestele, eestlastele, perekondadele. Euroopa Komisjon juhtis sellele juba veebruaris tähelepanu, kuid see jättis tollal Soome valitsuse külmaks,“ ütles Terras.
Terrase sõnul ei ole tulenevalt paranenud olukorrast reisipiirangud enam kohased ja ta loodab, et Soome mõistab, et etteheited ei tule tühjast kohast. Samuti on ootus, et kuuldused vastavad tõele ja tööränne lubatakse ka laevadega. Terras lisas, et arupärimise eesmärk on kiirendada lahenduse leidmist ja piirangute leevenemist.
„Soome valitsus on ka riigisiseselt kasvava surve all. Loodetavasti töörändepiiranguid ei hakata eneseõigustuse eesmärgil enam pikendama nagu siiani on tehtud ja olukord normaliseerub juba enne jaanipäeva. Las Soome sild olla taas ületatav,“ ütles Terras.
Soome välisminister Pekka Haavisto ütles intervjuus ERR-ile, et Soome valitsus töötab selle nimel, et tööränne Eesti ja Soome vahel võimalikult kiiresti taastada, kuid praegune epidemioloogiline olukord soomlaste hinnangul seda täielikult avada ei luba.
„Töörände taastamine Eesti ja Soome vahel on oluline mõlemale riigile. Oleme teadlikud, kui palju töötajaid praeguse olukorra tõttu kannatab ning lisaks mõjutab see negatiivseilt ka nende perekondi,“ märkis Haavisto, kelle sõnul kehtib põhimõte, et tööränne tuleb võimalikult kiiresti taastada, kuid reisimine ei tohi kaasa tuua tarbetuid riske viiruse leviku olukorrale.
Soome valitsuse plaani järgi on kavas järk-järgult reisimist avada, tööränne on esikohal ja sellele järgneb üleüldine reisimine puhkuse eesmärgil. Põhjanaabrite valitsus kohtub plaani järgi järgmisel kolmapäeval ning hakkab arutama võimalikke muutusi piiriületamisel. Haavistu sõnul pole praegu võimalik anda kindlat ajaraami, mil olukord normaliseerub. „Loodame, et see juhtub peatselt. Eesti ja Soome majandused on omavahel tugevalt seotud, meil on üle Soome lahe palju perekondlikke ja sõprussuhteid.“