Rahvastikuminister: õigeusklikel ülestõusmispühadel tuleb hoiduda kogunemistest kirikutes ja kalmistutel

Rahvastikuminister Riina Solman. Foto: Siim Solman

17.-19. aprillil tähistavad õigeusklikud ülestõusmispühasid. Eriolukorra tingimustes peavad ära jääma kõik rahvakogunemised nii siseruumides kui väljas, sealhulgas kirikutes ja kalmistutel. 

Kirikutes ja kalmistutel ei tohi sarnaselt muu avaliku ruumiga eriolukorra ajal rahvakogunemisi toimuda. Eriolukorra reeglitest lähtuvalt peab ka kalmistul hoidma kinni 2+2 reeglist. „Sel aastal on pühade ajal kõige targem koju jääda. COVID-19 ei küsi aega ega kohta. Hoidke endid ja oma lähedasi, eriti emasid-isasid, vanaemasid-vanaisasid, kelle elu ja tervis on viirusega nakatumise korral eriti suures ohus,“ ütles Solman.

„Õigeusklikel on ülestõusmispühade traditsioonid väga suursugused, sest tegemist on nende jaoks kõigi pühade pühaga. Ülestõusmist tähistatakse piduliku ja kompleksse jumalateenistusega, mille juhatab sisse suure laupäeva keskööteenistus. Toimub ka ristikäik, värvitakse mune, käiakse lahkunud lähedaste haudadel. Kahjuks tuleb meil kõigil, ka õigeusulistel, sel aastal ülestõusmispühi teisiti tähistada. Tuletan meelde, et ka kalmistu on avalik ruum ja ka seal tohib korraga viibida maksimaalselt kaks inimest korraga vähemalt kahemeetrise vahega. Mälestame lähedasi sel korral teisiti,“ ütles Solman. Minister lisas ettevaatavalt, et viiruse leviku oht ei lõpe ülestõusmispühadega. „Meil tuleb arvestada, et viiruse leviku tõkestamiseks peame ilmselt ka lähikuudel hoiduma rahvarohketest kogunemistest ja korraldama oma elu selliselt, et säästa võimalikult palju enda ja teiste inimeste tervist. Üleminek eriolukorrast tavaellu peab toimuma tasapisi, et vältida uut haigestumiste puhangut,“ nentis Solman.

Minister ütles, et pühade ajal koju jäämist on oma pöördumistes palunud ka mõlemad õigeusu kiriku juhid, metropoliidid Stefanus ja Eugeni. Metropoliitide pöördumisi saab näha Siseministeeriumi Youtube’i kanalist.

Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku (MPEÕK) metropoliit Eugeni videopöördumine on leitav siit:

https://www.youtube.com/watch?v=rwQoU4LC4Xw&feature=youtu.be

Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku (EAÕK) metropoliit Stefanuse videopöördumine on leitav siit: https://www.youtube.com/watch?v=c2Vj5lZKJSg&feature=youtu.be   

Täiendavat informatsiooni eriolukorra piirangutest saab jälgida Vabariigi Valitsuse koduleheküljelt www.kriis.ee

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga