Justiitsminister Urmas Reinsalu ei toetanud riigireetur Herman Simmi üleviimist avavanglasse

Justiitsminister Urmas Reinsalu kinnitas kohtunike ees esinedes, et ühiskond peab tajuma õigusriigi tõhusat toimimist. Foto: Eesti Uudised

Uudis on refereeritud justiitsministri intervjuust ERR-ile.

Tartu vangla otsustas riigireetur Herman Simmi ümber paigutada kinnisest vanglast avavanglasse. Avavanglast on vangil võimalik lahkuda vangla loal ja põhjendatud juhtudel, näiteks käia tööl või koolis. Justiitsministeerium tunnistas aga selle otsuse kehtetuks.

Tartu vangla lähtus otsuses sellest, et Herman Simm on olnud sõnakuulelik vang – ta ei ole põgenemiskalduvustega, tal pole distsiplinaarkaristusi ja tema suhtes puudub tugevdatud järelevalve vajadus.

Justiitsministri hinnangul pole see otsus kooskõlas nende kuritegude iseloomuga, mille Simm toime on pannud.

“Ta on üle kümne aasta tegelikult Eesti riiki reetnud, süsteemselt Vene riigi kasuks töötanud, tehes seda väga kõrges riigi usaldusametis. Ja üldpreventiivsetel kaalutlustel pidasin ma asjakohaseks blokeerida õiguslikult tema võimaldamine avavanglasse, mis oleks tähendanud seda, et ta oleks saanud päevasel ajal inimeste seas Tartu linnas ringi liikuda. Ta peab selle kohtu poolt määratud karistuse minu hinnangul lõpuni kinnises vanglas kandma,” põhjendas justiitsminister Urmas Reinsalu.

Tartu vangla hinnangul on aga piisavalt alust oletada, et Simm ei pane avavanglasse paigutamisel toime uusi õigusrikkumisi. Samal seisukohal on ka justiitsminister.

“Ei, kahtlemata ma ei arva, et ta võiks spioneerimiskuritegusi jätkata, kui ta vabaduses on. Aga justnimelt ühiskonna üldise õiglustunde seisukohalt ja sellisel üldpreventiivsel, kogu ühiskonnas võimaliku heidutamisena, kui keegi kaalub riiki reeta ka tulevikus. Nendes huvides peab see karistus olema maksimaalse iseloomuga,” ütles Reinsalu.

Kuigi Tartu vangla otsustas Simmi liigutada avavanglasse kuu alguses, siis vabadusse ta reaalselt ei jõudnud – justiitsminister tühistas nädal pärast vangla otsust selle kehtutuks.

Ka eelmisel suvel soovis Herman Simm ennetähtaegselt vanglast vabaneda. Ka siis toetas Simmi vabastamist Tartu vangla, kuid sellele oli vastu prokuratuur.

Simm mõisteti kümme aastat tagasi süüdi riigireetmises ning talle mõisteti 12 aasta ja kuue kuu pikkune vangistus. Herman Simm peaks vanglast vabanema 2021. aasta 18. märtsil.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga