Priit Sibul soovitab sotsiaalministril oma prioriteedid üle vaadata

Priit Sibula sõnul ei tohi me leppida olukorraga, kus kehtivatest reeglitest kõrvale hiilides üritatakse palgataset madalal hoida. FOTO: MIHKEL MARIPUU/EESTI MEEDIA

Käesoleva nädala alguses saatis sotsiaalminister Tanel Kiik (Keskerakond) kirja siseminister Mart Helmele (EKRE), milles ta kritiseerib plaanitavaid muudatusti välismaalaste seaduses. Kirjas toob Kiik välja, et tööjõu pakkumise piiramine võib avaldada negatiivset mõju investeerimiskeskkonnale. Ta lisas, et näiteks ehitussektoris on seni aidanud palgasurvet leevendada kolmandatest riikidest pärit lühiajalised töötajad.

Sellisele näitele reageeris teravalt facebookis Riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Priit Sibul, kelle sõnul peaks sotsiaalminister oma prioriteedid üle vaatama.

Meie sotsiaalminister väidab, et palgasurve on halb asi. Minister kelle prioriteet peaks olema Eesti inimeste toimetulek ütleb, et kasulikum oleks kui välistööjõud madalapalgalistel töökohtadel palgataset all hoiaks. Kuidas teisiti mõista Kiige kirja siseminister Mart Helmele?

Tanel Kiik ei taha nõustuda sellega, et me astuksime samme, mis takistaksid tänastest reeglitest kõrvale hiilimist. Eesti majanduskeskkonda edendab see, kui siia tulevad välismaalt kõrgelt haritud spetsialistid. Seetõttu on sisserände kvoodi alt vabastatud näiteks IT-sektori spetsialistid, kellele makstakse vähemalt keskmist palka. Eesti huvides on see kui siia tulev välistööjõud vastab juba täna seaduses kehtestatud tingimustele (sh palgatase). See tähendab ka paremat kontrolli renditööjõu üle, mille abil üritatakse reeglitest kõrvale hiilida. Eelmisest aastast meenuvad mitmed lood Ukraina ehitajatest, kelle tööd nimetati sisuliselt kaasaegseks orjatööks.

Meie prioriteet peab olema Eesti inimeste toimetuleku parandamine. Seetõttu oleme viimaste aastate jooksul langetanud madalapalgaliste maksukoormust ning majanduse hea käekäik on toonud kaasa ka palgakasvu, mis aitab inimestel senisest paremini toime tulla.

Sotsiaalkomisjoni liikmena soovitan Kiigel keskenduda enda töövaldkonnale. Tema üheks prioriteediks peaks olema nende Eesti inimeste aitamine, kes on tööturult välja langenud ning vajavad ümberõpet ja nõustamist. Noore inimesena peaks Kiigel olema ka eriline motivatsioon tegeleda nende paarikümnetuhande noorega, kes ei õpi ega tööta. See on meie tööjõuturu peidetud ressurss, mida tuleb kasutada!

Siseminister Mart Helme saatis välismaalaste seaduse eelnõu kooskülastamisele juunis.

“Edendamaks Eesti kui e-riigi kuvandit luuakse ühtlasi ühena esimestest maailmas n-ö diginomaadi viisa – see võimaldab Eestisse tulla, siin viisa alusel viibida ja töötada inimestel, kes teevad tööd oma asukohast sõltumatult veebipõhiselt,” ütles Helme toona.

Eelnõu raames on muuhulgas kavas sätestada ka kutsuja kohustused viisa alusel lühiajalise töötamise puhul ja täiendada viisa taotlemise ja viisa andmisest keeldumise tingimusi. Ühtlasi võimaldatakse muudatustega siin juba elaval välismaalasel vahetada tööandjat ja õppeasutust elamisloa kehtivusaja jooksul.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga