Priit Sibul: ravikindlustuse eelduseks peab jääma maksude maksmine

Foto: LIIS TREIMANN/POSTIMEES

Täna ilmunud Postimehe loos käsitletakse põhjalikult Eesti ravikindlustuskaitse olukorda. Loos tuuakse välja, et probleemiks on suur ravikindlustamata inimeste arv. Eesti Uudised avaldavad Riigikogu sotsiaalkomisjoni liikme Priit Sibula ettepanekud tänaste kitsaskohtade lahendamiseks.

Isamaa on seisukohal, et tänase süsteemi põhimõte, mille kohaselt on ravikindlustuskaitse eelduseks maksude maksmine, õige. Tänase meetodi eelis riigieelarvest rahastamise ees on see, et see aitab inimesel mõista, et tervisel on hind ning inimene peab selle eest ka vastutama. Lisaks tasub meeles pidada, et juba täna on võimalik inimesel endale ravikindlustus osta.

Noorte inimese püsiva ravikindlustuskaitse puudumise probleemi tingib osalt asjaolu, et erinevatel hinnangutel on Eestis ligi 20 000-30 000 noort kes ei õpi ega tööta. Lisaks on noorte seas rohkem levinud ka hooajaline töö. Seega on üks osa lahendusest aktiivsemad tööturumeetmed. Probleemiks on ka lapsevanema ravimikindlustuse lõppemine lapse 3-aastaseks saamisel ning siin tuleb kaaluda erinevaid lahendusi.

Koalitsioonipartnerid on kokku leppinud, et võimalusi ravikindlustuse laiendamiseks analüüsitakse. Need muudatused peaksid Isamaa hinnangul lähtuma järgmistest põhimõtetest:

·         Inimene, kes on tasunud sotsiaalmaksu peab ravikindlustuse ka saama. Isegi kui tema sissetulekud on olnud ebaühtlased, kuid ta on pikema aja jooksul sotsiaalmaksu maksnud peaks see tagama, et ravikindlustus kehtiks piisavalt pika perioodi jooksul ning kindlustuskaitses auku ei tekiks.

·         Tuleks luua teavitussüsteem, mis teatab ravikindlustuse peatsest lõppemisest. See annab inimesele võimaluse teha täiendav makse, et oma ravikindlustust pikendada. Lisaks tasub kaaluda erakindlustuse ja tervise kogumiskontode kaasaegseid võimalusi. Need meetmed pakuvad täiendavaid võimalusi inimestele, kes on tänasest süsteemist eemale jäänud.

·         Seoses tulevikutööga tuleb ravikindlustussüsteemi kaasajastada. Kui täna on võimalik tasuda ravikindlustuse eest kvartali või aasta kaupa siis tulevikus peaks olema võimalus tasuda ravikindlustusmaksu ka kuu või nädala eest. Sellega seoses võiks kaaluda erinevat hinnastamist, näiteks oleks hind kõrgem siis kui ravikindlustust soovitakse lühemaks perioodiks.

·         Töö iseloomu muutusi arvestades võib pikemas vaates olla mõistlik ravikindlustusmaksu jagamine töötaja ja tööandja vahel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga