3. jaanuaril kell 10.30 helisesid relvarahu 100. aastapäeva puhul kõikjal Eestis kirikute kellad ja süüdati mälestusküünlad Vabadussõja mälupaikades. 100 aastat tagasi 3. jaanuaril jõustus Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel sõlmitud relvarahu ja õnneks pärast seda relvad Vabadussõjas enam rääkima ei hakanudki. Kuu aega hiljem, 2. veebruaril 1920 kirjutati alla Tartu rahuleping, mis avas tee Eesti Vabariigi rahvusvahelisele tunnustamisele.
Põlvamaal tähistati Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeva kell 10. 30 pühaliku seisakuga Räpina Vabadussõja ausamba juures, pärja asetamise ja leinaküünalde süütamisega Kanepi ja Põlva Vabadussõja ausambale.
Kaitseliidu Põlva maleva kaplan, EELK Põlva Maarja koguduse õpetaja Toomas Nigola viitas oma mõtiskluses muu hulgas meie rahvuseeposele, mille kangelasel tuli võitlemiseks vajalik mõõk tellida naabermaalt, aga julge pealehakkamine enda eest seismiseks pidi omal olemas olema.
Samasugust otsustavust ja häid liitlassuhteid läks meie rahva sangaritel tarvis nii Vabadussõja päevil kui ka hiljem veel mitmel korral, mil oma rahva vabaduse eest on tulnud seista näiliselt lootusetus olukorras. “Täna, kui tänus mõtleme oma rahva sangaritele, kes Vabadussõjas ja hiljemgi meie vaba riigi eest on seisnud, kinnitagem üksteisele ka iseendi valmisolekut hoida endas alal vabaduse vaimu ning otsustavust olla oma vaprate esivanemate väärilised,” rõhutas kaplan Nigola.
Mälestushetk sõjasangari kalmul
Pärast pärja asetamist Põlva Vabadussõja ausambale suunduti Põlva kalmistule, kus toimus mälestustseremoonia just 3. jaanuaril 101 aastat tagasi langenud leitnant Richard Rumme haual. Ülevaate 26-aasasena langenud Rumme teenistuskäigust esitas mälestustseremoonial Põlva malevkonna pealik leitnant Madis Pintson. Rumme langes Kärstna lahingus, mille käigus pandi seisma enamlaste pealetung Viljandile. Esialgu lahingu toimumiskohas maamulda sängitatud Richard Rumme ümbermatmine Põlva kalmistule toimus sama aasta märtsikuus.
Richard Rumme perekonna rahula korrastati Viljandi Muuseumi direktori Jaak Pihlaku innustusel ja Kaitseliidu Põlva maleva vabatahtlike eestvõttel möödunud suvel.