Rongkäiku juhtis Eesti Üliõpilaste Seltsi liputoimkond ja teised akadeemilised organisatsioonid. Foto: Otepää Vallavalitsus

Esimese sinimustvalge lipu õnnistamisest Otepää kiriklas möödus 4. juunil 137 aastat. Eesti lipu hällis Otepääl tähistati seda tähtpäeva traditsioonilise rongkäigu ja jumalateenistusega.

Rongkäigus osalesid Otepää Gümnaasiumi, Otepää Lasteaia, Keeni Põhikooli, Hugo Treffneri, Miina Härma, Jaan Poska, Kristjan Jaak Petersoni, Tamme ja Annelinna Gümnaasiumi ja Tartu Katoliku Hariduskeskuse esindused. Kohal olid ka Omniva, Otepää Naisseltsi, Otepää Motoklubi, Tartu linna ja Otepää valla esindused ning Päästeameti, Politsei- ja Piirivalveameti, Naiskodukaitse Otepää jaoskonna, noorkotkaste ja kodutütarde ning Kaitseliidu Otepää Malevkonna esindused. Rongkäiku juhtis Eesti Üliõpilaste Seltsi liputoimkond ja teised akadeemilised organisatsioonid. Rongkäiguliste tuju hoidis üleval Pühajärve Puhkpilliorkester, julgestas politsei ja vabatahtlikud. Rongkäik kulges vallavalitsuse eest kirikumõisasse.

Otepää kirikumõisas lauldi Otepää Kultuurikeskuste juhtaja Jorma Riivaldi ja Otepää kultuurimaja perenaise-kultuurikorraldaja Merle Soonbergi eestvedamisel Eesti hümni ja Eesti lipulaulu. Eesti lipu heiskasid Eesti Üliõpilaste Seltsi liputoimkond. Peeti ka päevakohaseid kõnesid. EELK Otepää Maarja koguduse vaimulik Marko Tiirmaa sõnas, et nii nagu alguses oli sõna ja sõnadest said lõpuks teod, nii oli ka Eesti lipu sünniga. „Kui kogunes seltskond julgeid üliõpilasi ja neil tekkis mõte luua endale lipuvärvid, siis see mõte ja sõna sai lõpuks teoks ning on täna meie ees,“ sõnas Marko Tiirmaa.

Otepää vallavanem Jaanus Barkala (Isamaa) märkis, et igal rahval on omad müütilised kangelased ja koletised ning Eesti lipu lugugi on sarnane kangelaste võitlusega. „Meie lipp ja lipulugu on sümbolid ja väärtused, mida me peame edasi pärandama ja jutustama. On ülimalt oluline, et oma lugusid jutustatakse põlvest põlve, sest kui kaovad vanade aegade jutustajad, siis kaob ka rahva ajalugu, mälestus ja tulevik,“ lisas Jaanus Barkala.

Kokkutulnuid tervitas EÜSi esimees Jakob Julius Sova. „Mulle meeldib, et siia on kogunenud niipalju noori, kuna me oleme jõudnud oma riigiga aega, kus paljud ei tea, mida tähendaks, kui ei oleks vabadust. Mina isiklikult olen kogu oma elu elanud vabas Eestis, meie põlvkond on nagu kalad vees, kus vesi on vabadus. Aga kui meid veest välja tõmmatakse, siis me lämbume. Soovin, et lipupäeva traditsioon ei kaoks kui tuleb uus põlvkond, kes ei tea, mida tähendab võõra võimu all elada. Seega – noored, hoiame seda traditsiooni ja vanad – õpetame, mida see tähendab ja hoiame üheskoos Eesti lippu ja Eesti vabadust,“ ütles Jakob Julius Sova.

Seejärel suunduti Otepää kirikusse, kus toimus lipupäevale pühendatud jumalateenistus. Teenis EELK Otepää Maarja koguduse vaimulik Marko Tiirmaa. Kontsertosas esinesid rongkäigus osalenud Tartu linna ja Otepää valla koolide õpilased.

Otepää pastoraadihoone esimese korruse ruumid on läbinud remondi, ning seal on 1. augustini avatud Eesti Rahva Muusemi rändnäitus „Meie lipu lugu“.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga