Keskerakonna juhid: Reformierakond leppis venekeelse haridussüsteemiga

Keskerakonna ja Reformierakonna läbirääkijad alustasid koalitsioonikõnelusi oma eelistuste ja arvamustega, kuid samamoodi ka lahkusid. Vaid selle vahega, et Keskerakond jäi lõpuni oma liistude juurde.

Viimastel päevadel on kirgi kütnud Reformierakonna ja Keskerakonna koalitsioonilepingus kajastuv punkt eesti- ja venekeelsest õppest haridusasutustes, mis sedastab, et käivitatakse eestikeelse hariduse tegevuskava, et anda kõigile võrdne võimalus osaleda ühiskonna- ja tööelus ning jätkata õpinguid järgmisel haridustasemel. Tuleb välja, et Reformierakond on läbirääkimiste käigus muu hulgas leppinud venekeelse haridussüsteemi jätkumisega.

Veendumaks selles piisab vaid avada venekeelse Postimehe veebileht, kus Keskerakonna aseesimees ja Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart ütleb, et mingit tähtajalist kokkulepet eestikeelsele õppele üleminekule sisuliselt pole. Veelgi enam, seda ka ei tule.

Kõlvarti sõnul on Keskerakonnal jätkuvalt nägemus, et õpilastel ja nende vanematel peab olema valik, et õppurid saaks end jätkuvalt harida ka vene keeles, õppides samal ajal kõrgemal tasemel eesti keelt ning omandada ka osa õppeaineid eesti keeles.

“Kokkulepped ja nägemus, nagu ütles ka Kaja Kallas, meil on. Loomulikult arvestame, et eesti keele oskus on vajalik, et olla edukas nii tööturul kui ka ühiskonnas ning kindlasti ei kahtle selles ka erakonnad ega ühiskond tervikuna. Ometi näeme, et praegu ei ole probleem mitte inimestes, vaid riigis,“ sedastab Kõlvart, kelle hinnangul ei suuda riik leida piisavalt vahendeid, et tagada heal tasemel eesti keele õppimist nii täiskasvanutele kui lastele.

Ja. Üllatus-üllatus… Järgmisena teatab Kõlvart resoluutselt, et seni, kuni Keskerakond on võimul ja sõlmib koalitsioonilepinguid, ei lepita kunagi kokku vene õppekeelega koolide üleminekule eestikeelsele õppele. Ühtlasi märkis Kõlvart, et osales läbirääkimistel vaid mõnede teemade arutelul ning oli esialgu ka loodud koalitsiooni osas skeptiline. „Ma juba ütlesin, et Keskerakond võiks istuda opositsiooni mõnda aega,“ märkis Kõlvart.

Ka Mailis Reps kinnitab, et üleminekut ei tule

Keskerakonna aseesimees ja koalitsiooniläbirääkimiste delegatsiooni juht Mailis Reps, kes astus eelmise valitsuse haridus- ja teadusministri kohalt ametiauto kasutamise skandaali sattudes tagasi, teatas ERR-i venekeelses portaalis samuti, et tähtajaliselt määratletud üleminekut eestikeelsele õppele ei tule.

Seni, kuni Keskerakond on valitsuses, jääb Repsi sõnul vanematele õigus valida, millises keeles nende lapsed haridust omandavad. Reps märgib, et viimastel päevadel on tulnud tegeleda ajakirjanduses avaldatud spekulatsioonidega, et uus valitsus viib koolid eestikeelsele õppele.

„Kuni valitsuses on Keskerakond, säilib vanematel õigus valida lastele õppekeel. Koalitsioonilepingus on mainitud eesti keele õppe kvaliteedi tugevdamine lasteaedades ja venekeelse õppega koolides, kuid mitte üleminekut. Seda ei saa olema,“ kinnitab Reps.

„Võrdseid võimalusi laste hariduses ja edaspidi tööturul hakkamasaamisel ei saa tagada üleminekuga eestikeelsele haridusele. Küll aga sellega, et lapsed valdaksid vabalt eesti keelt. Seetõttu teeme tihedat koostööd tagamaks, et lastel, kelle lähedased ei valda eesti keelt, oleks juba varases nooruses võimalik seda õppida.“

Repsi sõnul ongi praeguse koalitsioonilepingu eesmärk leida vahendeid õpetajatele, et parandada eesti keele õppe kvaliteeti ja intensiivsust. „Oleme olnud alati seisukohal, et vanemad peaksid valima oma lapsele õppekeele. Neile, kes on otsustanud panna oma lapse eestikeelse õppega kooli, tuleb pakkuda ka abi keeleõppel,“ lisab Reps.

Seega alustasid kahe partei läbirääkijad koalitsioonikõnelusi oma eelistuste ja arvamustega, kuid samamoodi ka lahkusid. Vaid selle vahega, et Keskerakond jäi lõpuni oma liistude juurde.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga