ÕIGELE TEELE! Urmas Reinsalu: hääletage Kaja Kallase valitsus maha!

Isamaa esimees Urmas Reinsalu sõnas erakonna volikogul peetud poliitilises kõnes, et eesseisvad Euroopa Parlamendi valimised on vaade Eesti 20 aastale Euroopas.

„Meile antud hääl Euroopa Parlamendi valimistel on hääl terviklikule, Eesti huvidest lähtuvale Euroopa poliitikale. Sellel on kahekordne kvaliteeditagatis. Esiteks, meil on hea kandidaatide tiim ning teiseks, Isamaa kuulub Euroopa Rahvapartei fraktsiooni, mis kõigi eelduste kohaselt on ka valimiste järgselt Euroopa poliitikas mõjukaim poliitiline ühendus. Seega on Isamaa saadikute mõju suurem kui teiste poliitiliste perekondade saadikutel.

Meie valimissõnum on ÕIGELE TEELE!“ teatas Reinsalu.

Tema sõnul peab Euroopa enam panustama julgeolekusse ja Ukraina toetamisse, samuti bürokraatia vähendamisse ja majanduskasvu.

Lisaks Euroopa teemadele on eelseisvad valimised Isamaa esimehe rõhutusel ka rahvahääletus eestisisestes küsimustes.

„Minu üleskutse on Eesti inimestele selge: hääletage Kaja Kallase valitsus maha. Need valimised peavad olema kohtuotsus valetavale poliitikale.

Ärge andke häält valitsusparteide kandidaatidele. Positiivne alternatiiv valitsuskoalitsioonile on Isamaa.

Valitsuspoliitikud hakkavad vehkima kätega ja kõnelema, et Euroopa Parlamendi valimised ei ole küsimus sisepoliitikast, vaid mingist abstraktsest Euroopa poliitikast, kus loevad kandidaatidele omistatud personaalsed diplomaadioskused. See on järjekordne vale. Euroopa poliitika ongi sisepoliitika.

Kui sa toetad kõrgeid makse, ülereguleerimist, plaanimajandust ja inimeste vabaduse piiramist Toompeal, siis viid sa oma partei agendat ellu ka europarlamendi valimistel. Ei ole olemas mingit isiksuslikku kahestumist.

Valitsuskoalitsiooni poliitikud, olgu nad Eestis või Euroopa Parlamendis, on oma poliitilise kapitali andnud täielikult Kaja Kallase valitsuse agenda jõustamise teenistusse, ükskõik kui palju nad ei soovi end sellest isiklikes huvides taandada.

Euroopa Parlamendi valimised on võimalus valijatel anda hinnang.“

Reinsalu kõne täispikkuses on leitav pärast videot!

Armas Eesti rahvas,

head erakonnakaaslased!

Kahe ja poole kuu pärast läheb eesti rahvas Euroopa Parlamendi valimistel valimiskastide juurde, et anda oma hääl.

Täna on Isamaa valmiskampaania avalöök. Meie valimiskampaania saab olema positiivne, lahendusi pakkuv ja nõudlik.

Isamaa sõnum on selge: Euroopa Parlamendi valimised on kindlasti vaade meie 20 aastale Euroopas, ootuste sõnastamine Euroopa ees seisvate kriitiiliste ülesanne lahendamisele ning meie rahvuslikele huvidele Euroopa poliitikas.

Siin pakub Isamaa usaldusväärset, tervest mõistusest lähtuvat poliitikat. Meile antud hääl Euroopa Parlamendi valimistel on hääl terviklikule, Eesti huvidest lähtuvale Euroopa poliitikale. Sellel on kahekordne kvaliteeditagatis. Esiteks, meil on hea kandidaatide tiim ning teiseks, Isamaa kuulub Euroopa Rahvapartei fraktsiooni, mis kõigi eelduste kohaselt on ka valimiste järgselt Euroopa poliitikas mõjukaim poliitiline ühendus. Seega on Isamaa saadikute mõju suurem kui teiste poliitiliste perekondade saadikutel.

Meie valimissõnum on ÕIGELE TEELE!

Kõigepealt julgeolek õigele teele.

Venemaa agressioonisõda Ukraina vastu jätkub juba kolmandat aastat. See on kogu vaba maailma ja Putini režiimi tahtejõu võitlus.

Ukraina peab võitma ja Venemaa kaotama. Selleks tuleb suunata kogu Euroopa suutlikkus.

Abi ei saa olla vaid sellises mahus, et takistada Ukrainat kaotamast. Lääs alles otsib uut paradigmat Ukraina toetamisel.

Meie sõnum on üks: poolel teel ei tohi pidama jääda. See oleks Ukraina rahva kannatuste ja meie tuleviku reetmine.

 1. aasta kevadel kirjutasin raporti relvaabi kohta Ukrainale, kus tõin esile kriitilise vajaduse ning ettepaneku, et relvaabi viivitamatu maht oleks 100 miljardit eurot. Sellesse suurusjärku on Lääs jõudmas alles kahe aasta jooksul. Võrdluseks: koroonakriisi taastefondiks suutis Euroopa Liit eraldada 800 miljardit, Euroopa võlakriisis suudeti ainuüksi nelja suuremat võlgnikust riiki toetada 400 miljardi euroga.

Ukraina võit on küsimus tahtejõust ja otsustavusest.

Rida põhimõttelisi asju on õhus ja takerdunud riikide erinevatesse arusaamadesse.

Rahvusvahelise tribunali loomine Putini ja kaasosaliste üle,
külmutatud raha kasutamine Ukraina relvaabiks,
Venemaa toormekaubanduse täielik sanktsioneerimine,
otsused et tagada Ukraina relvastuse sõjaline üleolek.

Samal ajal peab Euroopa panustama enam kaitsevõimesse. Mitte deklaratiivsed 2%, vaid tegelikud 3% peab olema Euroopa riikide panus riigikaitsesse. Kui seda suutsid lääneriigid külma sõja ajal, siis peab seda suutma ka ajal, mil kuum sõda on Euroopa kontinendil.

Seega, julgeolek õigele teele!

Teiseks, majandus õigele teele.

Euroopa majandus on seisakus. See on küsimus meie inimeste heaolust, sest ekspordime lõivosa oma toodetest teistese Euroopa riikidesse. See on küsimus meie inimeste palkadest ja jõukusest.

Vabad ja ausad konkurentsitingimused, bürokraatia vähendamine, investeeringud, tööstuse areng Euroopas. Euroopa upub majandust kägistavasse bürokraatiasse, peame looma mitte uusi regulatsioone, vaid olemasolevaid tühistama. Võtmeküsimus on energia, nii energiajulgeolek kui hinnatase.

Rohepööre ei tohi olla kõikehõlmav ideoloogia, mis likvideerib konkurentsivõimelise majanduse. Eesmärke ei saa realiseerida, kehtestades Euroopas ja Eestis plaanimajanduse.

Meie Euroopa poliitika on terviklik.

Maaelu ja põllumajanduse toetamine. Meie põllumehed ei vaja mitte lisapiiranguid, vaid võrdeid otsetoetusi sarnaselt teiste Euroopa riikidega.

Teaduse, innovatsiooni ja hariduse võimaluste avardamine.

Noortele paremate eneseteostusvõimaluste pakkumine.

Euroopa vahendite abil kogu Eesti ühtlasem regionaalne areng.

Mõistlik keskkonnapoliitika.

Euroopa Liidu 20 aastat Eestile on olnud tsükliline kriiside ja nendest väljumise aeg. Euroopa riikide ühine koostöö on aidanud kõigil, nii suurtel kui väikestel rahvastel toime tulla.

Peame ühiselt vaatama Euroopa tulevikku.

Eesti peab olema usaldusväärne partner, kes on suuteline pakkuma lahendusi ning kriitilistes küsimustes seisma oma rahvuslike huvides eest. „Ei!“ ütlemist ei pea häbenema ega maha salgama.

Me ei soovi tulevikus näha Euroopa Liitu kui föderatsiooni. Riikide ühehäälsuse põhimõte peab säilima, me ei vaja ideid Euroopa Liidu aluslepingute reformimiseks, et piirata liikmesriikide pädevust.

Euroopa tuleviku edu seisneb inimliku loovuse ärakasutamise tehnoloogilises arengus.

Kuid Euroopa ei ole vaid majandusruum ja tehnokraatlik koostööprojekt.

See on meie jaoks ennekõike väärtusruum ja elulaad. Seda elulaadi tuleb kaitsta. Euroopa on demograafilises kriisis, me vajame peredele kindlustunde pakkumist, mitte massilist sisserännet lahendusena demograafilistele probleemidele.

Euroopa peab suutma ebaseaduslikku rännet tõkestada, selleks on vaja muuta reegleid ja kaitsta Euroopa piire.

 

Eesti õigele teele.

Eestis on jätkuv poliitiline usalduskriis. See sai alguse valetavast poliitikast. Enne valimisi räägiti inimestele üht juttu, aga tegelikult hakati ellu viima poliitilist agendat, milleks mitte mingit mandaati rahvalt ei saadud. See kutsus esile inimeste nõutuse ja meelepaha.

Seda poliitikat jätkatakse ülevalt alla võimuvertikaali kehtestamisena kangekaelselt. Avaliku arvamuse uuringutes on valitsuskoalitsiooni toetus kukkunud, üle kahe kolmandiku inimestest on seisukohal et peaminister Kallas peaks ameti maha panema.

Valitsusele inimeste arvamus korda ei lähe. Nad lähtuvad sellest, et neil on enamus parlamendis ning inimesed unustavad valeliku poliitika ära.

Seda võimalust Isamaa neile ei anna.

Lisaks sellele, et valitsuse poliitika on olnud valelik, on ta paraku olnud ka kehv.

Pidev hoogtöö korras lainetena toimuv riigi rahanduse korrastamine on seisnenud ebastabiilusse tekitamises inimestes ja ettevõtluses. Korrastamise asemel on totaalne segadus. Isegi ministrid ei tea, milline on riigi eelarvestrateegia läbiaastateks.

Valitsuse maksupoliitika tüürib meid Euroopa kõige kõrgemate kaudsete maksudega maaks. Valitsus ei suutnud ette näha, et maksutõusud aasta alul tegid Eestist Euroopa suurima hinnatõusuga riigi jaanuaris.

Ees ootavad uued sõnamurdmised ja maksutõusud.

Läinud nädalal kuulsime maamaksu tõusu kavast, mis puudutab 521 000 Eesti koduomanikest peret. Sellega murrab valitsus varasemalt antud sõna maamaksu laugjamast ümberhindamisega seotud rakendamisest. Mõjuks on kümned miljonid eurod täiendavat maksustamist.

Sarnasel moel soovitakse jäätmereformi nime all inimesi täiendavalt kümnete miljonite eurodega maksustada.

Möödaminnes valetati kõigile pensionäridele ning koalitsioonilepingus ja enne valimisi lubatud keskmise pensioni tulumaksuvabastus tühistatakse.

80 000 inimese allkiri automaksu vastu valitsust ei huvitanud, seda surutakse praegu parlamendis läbi nii, et autoomanike liitu ega lasterikaste perede liitu ei kutsutud isegi arutelule kohale.

Ees ootavad üha uued maksutõusud. Limonaadimaks, ummikumaks, sissesõidumaks, teekasutusmaks. Eelnõud ja ametkondlikud dokumendid kubisevad taolistest ideedest.

Mitte keegi ei ole sellisele kaskaadile saanud valimistel mandaati.

Eriti alandav on, et inimesed peavad ennest kuidagi vabandama: andke andeks, ma ei sa lihtsalt hajaasustuses ilma autota hakkama. Kelle ees me vabandama peame? Kes on see kubjas, kes on asunud inimeste elulaadi ilma mandaadi ja aruteluta ümber kujundama?

Seda segadust, mis halvendab inimeste toimetulekut ja ettevõtluse konkurentsivõimet püütakse selgitada julgeolekukuluga. Ka see on vale. Keskne kulu, milleks seda maksude massi läbi surutakse, on Reformierakonna luksusliku maksuküüru valimislubaduse läbisurumine.

 

Mul oli piinlik, kui minuga võtsid ühendust pettunud vabadusvõitlejad ja represseeritud, kelle kokku 90 000 euro suurune tervisetoetus nädal aega enne märtsiküüditamise aastapäeva tühistati.

Samal ajal pole riigivalitsemiskulusid hetkekski kokku tõmmatud. Võrdleme represseeritute 90 000 euro mahatõmbamist sellega, et Kaja Kallase valitsus otsustas tellida 500 000 euro eest „tippjuhtide radikaalse innovatsiooni arenguprogrammi, et püsikriisis mõelda, millist ühiskonda me tahame“.

Millist ühiskonda me siis tahame, proua peaminister?

Energiapoliitikas terviklikke ja konkurentsivõimelist hinda tagavaid lahendusi pole. Langetatud üksikotsused tähendavad maksumaksjatele miljarditesse ulatuvat lisakoormust.

Kiirkorras on asutud ette valmistama plaanimajandusliku mõtteviisiga kliimaseadust. Ettevõtjad on õigusega nõutud ja murelikud. Töösturid, kaupmehed, põllumehed.

Sellele seadusele tuleb kehtestada moratoorium, enne kui pole selge kui palju ja kes selle eest maksab ja mida see tähendab meie majanduse konkurentsivõimele ja inimeste toimetulekule.

Valitsusel ei ole dialoogisuutlikust ühiskonnaga ega selget, inspireerivat narratiivi. Usalduskapital laristati maha kõikides ühiskonna suundades.

Valetades lastega peredele neilt toetusi võttes, valetades enne valimisi Eesti õpetajatele.

Mida sellises olukorras teha? Valitsus ütleb meile: elage üle.

Mina ütlen valitsusele: teil tuleb vastust anda.

Ees on juunikuised Euroopa parlamendi valimised. Minu üleskutse on Eesti inimestele selge: hääletage Kaja Kallase valitsus maha. Need valimised peavad olema kohtuotsus valetavale poliitikale.

Ärge andke häält valitsusparteide kandidaatidele. Positiivne alternatiiv valitsuskoalitsioonile on Isamaa.

Valitsuspoliitikud hakkavad vehkima kätega ja kõnelema, et Euroopa Parlamendi valimised ei ole küsimus sisepoliitikast, vaid mingist abstraktsest Euroopa poliitikast, kus loevad kandidaatidele omistatud personaalsed diplomaadioskused. See on järjekordne vale. Euroopa poliitika ongi sisepoliitika.

Kui sa toetad kõrgeid makse, ülereguleerimist, plaanimajandust ja inimeste vabaduse piiramist Toompeal, siis viid sa oma partei agendat ellu ka europarlamendi valimistel. Ei ole olemas mingit isiksuslikku kahestumist.

Valitsuskoalitsiooni poliitikud, olgu nad Eestis või Euroopa Parlamendis, on oma poliitilise kapitali andnud täielikult Kaja Kallase valitsuse agenda jõustamise teenistusse, ükskõik kui palju nad ei soovi end sellest isiklikes huvides taandada.

Euroopa Parlamendi valimised on võimalus valijatel anda hinnang.

Miks see on oluline?

Esiteks selle pärast, et kui valitsusliidu parteid saavad suure mandaadi Euroopa valimistel, siis juba samal õhtul kuulutavad nad, et see on legitiimsus senisele poliitikale ja roheline tuli selle jätkamiseks täie rauaga.

See annab ainult hoogu juurde valeliku poliitika ja maksutõusude jätkamisele.

Kui nad aga seda mandaati ei saa, siis sunnib see paratamatult valitsust oma poliitikat korrigeerima. Mida suurem on tagasilöök, seda rohkem.

Meie ülesanne on seda järgnevate kuude jooksul Eesti inimestele selgitada.

Kui toetad automaksu, siis vali Marina Kaljurand,

kui toetad maamaksu tõusu, siis vali Urmas Paet.

Nad ei ole kuskil kosmoses, vaid neid plaane ellu viiva koalitsiooni esindajad, kes veel viimastel Riigikogu valimistel korjasid tuhandeid hääli, et neid algatusi saaks nüüd jõustada.

Euroopa Parlamendi valimiste valimisaktiivsus on tavaliselt olnud suhteliselt madal. Meie ülesanne on kutsuda kõiki Eesti kodanikke osalema.

Need on tähtsad valimised, millist kurssi Eestile ja Euroopale inimesed pooldavad.

Isamaa seisukoht on selge alternatiiv Kaja Kallase valitsuse valelikule poliitikale ja maksutõusudele.

Me ütleme täna naeratades. Vali Isamaa!

Julgeolek õigele tele!

Majandus õigele teele!

Eesti õigele teele!

Kommentaarid artiklile “ÕIGELE TEELE! Urmas Reinsalu: hääletage Kaja Kallase valitsus maha!

 • 11. apr. 2024 kell 23:47
  Permalink

  Eesti rahvas pole kunagi sellist valelikku (“maksud ei tõuse”) ja alatut (vereraha) ning rumalat ( sõda õpetajatega) valitsust pidanud taluma. Vaadates, millised luukered on esivanema kapis selgitab see ka juhi olemust ja eks seepärast valitakse ju enda ümbrusse mõttetud ja tühisemad olevused, kes ei suuda selgitada isegi oma haldusalas olevaid maksutõuse ning muid küsimusi ning kellele eesti rahva tahe ei tähenda midagi. Unustatakse aga asjaolu, et kunagi langevad nad ise enda ahnuse, -rumaluse ja -tegude ohvriks. Ilmselt ei torma siis keegi neid ka päästma ega toetama.

  Vasta
 • 26. märts 2024 kell 10:53
  Permalink

  Kahepalgelisus,et hääletage Kallas maha.Just hakkasite pealinnas Kallase puudliks ja ei tasu jahuda venestamisest,sest reformipartei eesotsas Kaja Kallasega on venestanud nii Tallinna kui ka väiksemad linna ja alevikud,kus juba hakkab vene keel igapäevaseks muutuma kauplustes.

  Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga