Mullu kasvas perre sündivate kolmandate laste arv

FOTO: Scanpix/Dmitri Kotjuh/ Järva Teataja

Statistikameti sündide andmetest selgus, et mullu kasvas teise ja kolmanda lapse sündide arv peredesse.

Amet toob välja, et mullu kasvas eriti kolmandana oma perre sündinud laste arv, keda oli kokku 2818. Mullu sündis seega 530 kolmandat last rohkem kui aasta varem ja üle 800 lapse võrra enam kui 2014. aastal, mil kolmanda lapse sündide arv oli vaadeldud 10 aasta väikseim.

Kui 2014. aastal oli kolmandate laste osatähtsus 15 protsenti, mullu aga 20 protsenti. Viimati sündis ligikaudu sama palju kolmandaid lapsi aastal 1990, kui ilmavalgust nägi 3043 pere kolmandat last.

Samas toob statistikaamet esile, et neljanda ja rohkemate laste sündide osatähtsuses olulist muutust ei paista. Nende sündide osatähtsus on olnud kuus protsenti kõigist sündidest. Kokku moodustasid kolmandate ja rohkemate laste sünnid 2018. aastal 26 protsenti kogu sündidest.

Kõige enam sünnitavad praegu naised vanuses 27–33. Igal aastal saab selles vanusevahemikus lapse kümnest naisest üks ning praegu on see vanusrühm veel suur. Sellest nooremate naiste vanusrühmad on kolmandiku võrra väiksemad, mis toob juba paari aasta pärast kaasa paratamatu sündide arvu languse. Tingimusel, et keskmine laste arv naise kohta ei muutu.

Kogu vaadeldud perioodi jooksul on näha, et 25–34-aastaste hulgas on kolmandate laste sündide arv peredesse kasvanud ja 2018. aastal on kasv teinud eriti järsu hüppe. Vanemas vanusrühmas ehk 35–39-aastased on kasv ebaühtlasem, kuid mullune muutus tuleb siiski selgelt nähtavale.

Amet märgib, et kui varem oli kolmanda lapse saamine pere jaoks majanduslikult suur risk ja vaesusesse langemise tõenäosus tõusis järsult, siis alates 1. juulist 2017 kehtestatud seaduse tulemusel kasvas kolme- ja enamalapselistele peredele mõeldud toetus rohkem kui kahekordseks.

Ilmselt ei ole 1,5 aastat kehtinud toetus siiski ainus sündide kasvu põhjus, sest kolmandate laste sündide arv on kasvanud alates 2016. aastast ja 30–34-aastaste seas algas kasv juba aastast 2015, märgib amet, nimetades tõusu üheks põhjuseks ka riigi majanduslikku stabiilsust, kuna laste arv peredes suurenes ka eelmise majanduskasvu ajal.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga