LHV alustab esmakordselt õppelaenu taotluste vastuvõtmist

FOTO: ERIK PROZES / POSTIMEES

Esmaspäevast alustab LHV Pank esmakordselt riikliku garantiiga õppelaenu taotluste vastuvõtmist. Õppelaen on mõeldud õpingutega seotud kulutuste finantseerimiseks. Algaval õppeaastal on võimalik laenusumma kuni 2000 eurot, seda on 80 eurot rohkem kui kevadel lõppenud õppeaastal.

LHV allkirjastas lepingu rahandusministeeriumiga õppelaenu pakkumiseks tänavu 1. augustil. Varasemalt pakkusid õppelaenu Swedbank, SEB Pank ning Luminor. Coop Pank lõpetas õppelaenu pakkumise käesoleva aasta alguses.

Õppelaenu intress on fikseeritud 5 protsenti aastas. Laenu saavad Eestis ja välismaal õppijad. Tagatiseks on kas kahe eraisiku käendus või hüpoteek Eestis asuvale kinnisvarale.

Õppelaenu annavad pangad oma krediidiressursi arvelt. 31. märtsi seisuga oli pankadel kehtivaid õppelaenulepinguid 90,2 miljoni euro väärtuses. Riigigarantii tõttu on õppelaenu väljastamine pangale sisuliselt riskivaba.

Kui 2008/2009. õppeaastal võttis õppelaenu 38 protsenti õppelaenuõiguslikest õppuritest, siis 2016/2017. õppeaastal ainult 6 protsenti ehk ligikaudu 3000 õppijat.

Laenuvõtjate osakaalu vähenemist on mõjutanud muuhulgas asjaolu, et alates 2009. aastast ei kustutata enam õppelaenu avaliku sektori töötajatel ja alla viieaastast last kasvatavatel vanematel. Üldine sotsiaal-majanduslik olukord on paranenud ning inimesed teadvustavad paremini finantskohustustega seotud riske ja võimalikke tagajärgi, märkis valitsuse kommunikatsioonibüroo juuni lõpus.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga