Kultuuriministri ja Eesti Kultuuri Koja esindajate kohtumisel otsiti lahendusi artistide toetamiseks

Kultuuriminister Tõnis Lukas arutas EKK esindajatega toimunud kohtumisel võimalusi, kuidas tõsta kultuurivaldkonnas erarahastuse mahtu. Foto: Kristel Vissor

Kultuuriministerminister Tõnis Lukas kohtus 22. septembril Eesti Kultuuri Koja (EKK) esindajate, Pimedate Ööde Filmifestivali (PÖFF) ja ERSO juhtidega, et arutada hetkeolukorda ning EKK ettepanekuid, kuidas kultuuri erarahastuse mahtu tõsta ja Eesti artiste rohkem toetada.

Kultuurivaldkonna järgnevate aastate eelarveliste prioriteetidena tõi Tõnis Lukas kohtumisel esile tegevuskulude säilitamise, laulu- ja tantsupeo traditsiooni säilimiseks vajalikku juhtide toetuste süsteemi väljaarendamist, rahvusteaduste ja kultuuriuuringute täiendava toetamise ning eesti filmi täiendava rahastamise.

EKK tõstatas küsimuse erarahastuse liikumisest ja tegi ettepaneku vastava komisjoni loomiseks kas ministeeriumi või EKK juurde. Koja eestseisuse liige Martti Preem soovitas maksusoodustuse kehtestamist, et lisaks riiklikule toetusrahade jagamisele saaks kultuur rohkem kasutada ka otsetoetusi. Tiina Lokk PÖFF-i andis ülevaate, mis praeguse süsteemi puhul toimib, mis mitte.

Artistide tugiteenuste süsteemi mõttega tuli välja koja tegevjuht Heili Vaus-Tamm. Uus süsteem viiks tema sõnul kokku loovisikud ja spetsialiseerunud nõustajad, et hättasattunud artist ei peaks üksi otsima ja katsetama, kas, kuidas ja mis hinnaga ta abi saab, vaid sel oleks kojapoolne hinna- ja kvaliteedigarantii. Tegemist oleks psühholoogilise, juriidilise ja meditsiinilise konsultatsiooniga, millele lisanduks kursuste korras ka PR- ning läbirääkimistekoolitus. Arutelu käigus tekkis muu hulgas küsimus, mil määral on see loomeliitude ülesanne ning kuivõrd see juba toimib. Kohtumisel lepiti kokku, et EKK teeb koostööd loomeliitudega, et valdkonda üheskoos arendada.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga