Riigikogu kultuurikomisjon esitab parlamentaarsete kuulamiste tulemusena valitsusele ettepanekud õpetajate järelkasvu ja õpetajaameti väärtustamise tagamiseks.
Komisjoni liikme Viktoria Ladõnskaja-Kubitsa arvates on Riigikogu praeguseks hetkeks teinud ära suure töö: „Mõistes, et õpetajate järelkasvu teema on tunduvalt suurem probleem, kui ta praegu ehk paistab, kuulates ära kõikvõimalikke huvigruppe kultuurikomisjoni koosolekutel ja tuues antud arutelu Riigikogu suurde saali Olulise Riikliku Tähtsusega Küsimuse formaadis. Nüüd on loogiline jätk, et Kultuurikomisjon teeb oma ettepaneku Vabariigi Valitsusele ja nimetab neid samme, millega saaks õpetajate järelkasvu teema kriisist välja tuua“.
Kultuurikomisjonis tõdeti, et Eestis on umbes 16000 õpetajat. Eeldades, et õpetaja töötab 40 aastat, oleks meil vaja ainuüksi üldhariduskoolidesse igal aastal 400 uut õpetajat, kes jäävad 40-aastaks ametisse. Selge on see, et kõik ei jää nii kauaks. Reaalsus on, et pea pooled õpetajad lahkuvad juba peale esimesi aastaid koolis töötamist. Seega oleks vaja igal aastal kooli umbes 800 uut õpetajat. Aga kuna meie süsteemis on üle 60 aastaseid õpetajaid umbes 3500, ja kui need lahkuvad 5 aasta jooksul, siis meil on vaja peaaegu kaks korda rohkem uusi õpetajaid kui nö tavaolukorras. See on see reaalsus, millega me silmitsi seisame.
Ladõnskaja-Kubits lisas, et praeguses olukorras on oluline, et komisjon suutis erakondade üleselt edastada ettepanekute loetelu, sest mõistagi pole võimalik leida vajalikul hulgal õpetajaid koolidesse üleöö.
Komisjoni ettepanekud puudutavad süsteemse tegevuskava koostamist õpetajate järelkasvu tagamiseks ja õpetajakutse populariseerimiseks, õpetajate ja tugispetsialistide karjääriraja väljatöötamist, motiveeriva töökeskkonna ja konkurentsivõimelise töötasu tagamist, alustavate õpetajate toetamist ning praktika ja pedagoogikaalaste ainete rolli suurendamist õpetajakoolituses.
Komisjon ootab valitsuselt tagasisidet ettepanekute arvestamise kohta juunikuu alguseks.
Ettepanekutega saab lähemalt tutvuda siin:
https://www.riigikogu.ee/wpcms/wp-content/uploads/2021/03/Ettepanekud-Vabariigi-Valitsusele.pdf