Koroonaviirus ründab: haigestumusnäitaja 18,36

Eestis on tehtud ligi 160 tuhat esmast testi, nendest 2 516 ehk 1,6 protsenti on olnud SARS-CoV-2 viiruse suhtes positiivsed. Foto: Aare Lepaste

Kui 5. septembril teatas Terviseamet, et ööpäevaga analüüsiti Eestis 2365 haigust COVID-19 põhjustava SARS-CoV-2 viiruse esmast testi, millest 35 testi tulemus osutus positiivseks ning viimase 14 päeva haigestumus 100 tuhande inimese kohta oli 17,1, siis 6. septembri raporti põhjal lisandus 25 positiivset testitulemust, mis kergitas haigestumuse 100 tuhande inimese kohta tasemeni 18,36.

Rahvastikuregistri andmete kohaselt laekus enim uusi positiivseid testitulemusi Harjumaale, kus koroonaviirusesse nakatumine tuvastati 16 inimesel. Võrumaale lisandus neli ning Ida-Virumaale, Jõgevamaale ja Raplamaale üks uus koroonaviiruse haigusjuht. Kahel juhul puudus positiivse proovi andnul rahvastikuregistris registreeritud elukoht.

Harjumaale ja Võrumaale lisandus uus kolle

Harjumaale (neist 14 Tallinn) ööpäevaga lisandunud kuueteistkümnest ja Raplamaa ühest uuest haigusjuhust on hetkel teadaoleva informatsiooni põhjal neli seotud nakatumisega tutvusringkonnas. Ülejäänud haigusjuhtude asjaolud on täpsustamisel.

Perioodil 4.-5. september lisandunud haigusjuhtudest kuus olid seotud jalgpalliklubiga Nõmme Kalju ning viis haigusjuhtu nakatumisega töökohas ja tutvusringkonnas. Kolm juhtu toodi sisse Euroopa Liidu riikidest. Kaheksa haigusjuhtu olid seotud kohvikus Gourmet Coffee 29. augustil peetud erapeoga. Terviseamet ja kohvik teevad lähikontaktsete selgitamisel tihedat koostööd. Gourmet Coffee töötajad üritusel ei viibinud ja lähikontaktsete ringi ei kuulu.

Terviseameti põhja regionaalosakonna jälgimisel on viis aktiivset kollet, millest Nõmme Kalju koldega on seotud 14, Ülemiste City koldega üheksa, Courmet Coffee koldega kaheksa ning saunapeo koldega seitse nakatumist. Vene draamateatri koldega on kokku seotud seitse haigusjuhtu (tööl ja pereringis nakatumine kokku).

Tallinnas on 100 tuhande elaniku kohta 27,4 COVID-19 haigusjuhtu

Kokku on seoses koroonaviiruse levikuga Terviseameti põhja regionaalosakonna jälgimisel ligi 620 inimest.

Terviseameti ida regionaalosakonna jälgimisel on seoses SARS-CoV-2 levikuga üle 580 inimese. Osakonna tegevuspiirkonnas on kokku viis aktiivset kollet, millest suurim on 56 haigestunuga (neist 31 on töötajad ja 25 töötajate lähikontaktsed) nii-öelda Estonia kaevanduse kolle. Jõhvi Keldri koldega on seotud 15, Ühendkuningriigist sissetoodud koroonaviiruse koldega 15, Ojamaa kaevanduse koldega üheksa ning Viru vangla koldega viis haigusjuhtu (kolm töötajat ja kaks töötaja pereliiget).

Võrumaa kõik neli haigusjuhtu on seotud seltskondliku koosviibimisega ning sellest tuleneva koldega on seotud seitse nakatumist. Lõuna regionaalosakonna jälgimisel on koroonaviirusega seoses ligi 200 inimest, kellest 17 on haigestunud.

Kuna lähikontaktiks loetakse olukorda, kus inimesed viibivad teineteisele lähemal kui kaks meetrit ja pikema aja jooksul kui 15 minutit, siis haigena koosviibimisele minek on kindel viis oma sõpru nakatada – sageli viibitakse tunde tihedalt koos kinnises ruumis ning räägitakse valjul häälel. Viimane aitab viiruseosakestel aga veelgi paremini levida.

Kindlasti võiksid ürituste osalejad oma telefoni paigaldada koroonaäpi HOIA, mis aitab võimalikku lähikontakti tõhusamalt tuvastada.

Haiglaravi vajab seitse inimest

6. septembri hommikuse seisuga vajab Eestis koroonaviiruse tõttu haiglaravi seitse inimest, juhitaval hingamisel ei ole ühtegi patsienti. Möödunud ööpäeva jooksul uusi haigusjuhtumeid ei avatud ega lõpetatud.

Tänaseks on haiglates lõpetatud 418 COVID-19 haigusjuhtumit 405 inimesega. Selgituseks: ühe inimese kohta võib olla mitu haiguslugu – näiteks siis kui inimene viiakse üle ühest haiglast teise. Sellisel juhul esimeses haiglas juhtum lõpetatakse ja teises avatakse. Haiglate koormuse hindamiseks on oluline neid eristada.

6. septembri seisuga on tervenenud 2170 inimest. Neist 1 642 inimese (75,7%) haigusjuhtum on lõpetatud, 528 inimese puhul (24,3%) on positiivsest testist möödunud rohkem kui 28 päeva ja inimene ei viibi haiglaravil ehk ootab tervenemise kinnitamist.

Eestis on kokku tehtud ligi 160 tuhat esmast testi, nendest 2 516 ehk 1,6 protsenti on olnud SARS-CoV-2 viiruse suhtes positiivsed. Koroonatestide täpsemat statistikat saab vaadata https://www.terviseamet.ee/et/koroonaviirus/koroonakaart

Kuidas peatada koroonaviiruse levik

Kõige efektiivsem meede nakkuse vältimiseks on distantsi hoidmine. Rahvarohketes kohtades ja eriti siseruumides, kus ei ole võimalik teiste inimestega distantsi hoida, on soovitav kanda ka maski.

Kinniseid rahvarohkeid kohti tuleks võimalusel vältida. Järgida tuleb kätehügieeni ehk teisisõnu: käsi tuleb pesta tihti. Kätepesuks tuleb kasutada sooja vett ja seepi, avalikes kohtades alkoholipõhist käte desinfitseerimisvahendit.

Aevastamisel või köhimisel tuleb oma suu ja nina katta ühekordse salvrätiga. Kasutatud salvrätt tuleb koheselt visata prügikasti ja seejärel käed puhastada. Salvrätikut puudumisel kasuta oma varrukat (küünarvarre osa), mitte paljast kätt.

Haigena tuleb püsida kodus, seda ka kergete sümptomitega. Mistahes haigussümptomite puhul tuleb kahtlustada koroonaviirust ja helistada oma perearstile. Laadi Google Play või App Store’i kaudu oma telefoni mobiilirakendus HOIA, mis teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Samuti saad nii anonüümselt teavitada teisi kasutajaid enda haigestumisest. Rakenduse kasutajate telefonid vahetavad omavahel anonüümseid koode ning riik, rakenduse tootja ega telefoni tootja ei saa teada, kes kellega lähikontaktis oli.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga