Koalitsiooninõukogu koosolekul valitsuskriisi lahenduseni ei jõutud

Koalitsioonileping allkirjastati möödunud aasta 8. aprillil, äsja lahvatanud valitsuskriisi lahendusteni 19. oktoobril peetud koalitsiooninõukogu koosolekul ei jõutud ning arutelu jätkub. Foto: Eesti Uudised

Valitsusliidu osapooled ei jõudnud 19. oktoobril Riigikogus toimunud koalitsiooninõukogu koosolekul kokkuleppele, kuidas valitsuskriisi lahendada ning arutelu jätkub 20. oktoobri hommikul.

Valitsuskriisi sai alguse pärast siseminister Mart Helme (EKRE) intervjuu Deutsche Wellele, milles Helme ütles, et geid võiksid joosta Rootsi, sest seal vaadatakse neile viisakamalt kui Eestis.

Peaminister Jüri Ratas (KE) ütles pärast koalitsiooninõukogu ERR-ile, et olukord koalitsioonis on keeruline ning seda tõdevad kõik osapooled. Küll märkis peaminister, et osapooled töötavad siiski lahenduse leidmise suunas. Ka Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder märkis, et osapooled peavad läbi rääkima ja pingetele tuleb leida lahendus. Seejuures ei pea aga ka Seeder siseministri teguviisi just kiiduväärseks. “Sellised väljaütlemised ei ole ministriväärilised,” märkis Seeder juba 17. oktoobril Delfile antud kommentaaris.

Lisaks ei arva Seeder, et säärane meediakajastus kohalikul tasandil tuleks poliitilise kultuuri parandamise puhul kasuks. “Helme väljaütlemised on järjekordne näide EKRE taktikalistest sammudest, mille eesmärk on saavutada vastandumine ja suur tähelepanu,” kirjeldas Seeder olukorda. “See on tehtud teadmises, et meie meedia reageerib sellele, võimendab seda ning EKRE eesmärgid on saavutatud. Mitmeks päevaks kujuneb sellest peamine poliitiline arutelu. Need vastandumist otsivad väljaütlemised lõppevad ainult siis, kui neid ignoreerida.”

Rahandusministri ja EKRE esimehe Martin Helme sõnul on vaidlus üleval väärtusküsimuses ja selles, kes on põhjustanud pinged. Samas ütles ka Helme, et kuigi olukord on endiselt keeruline, leiavad kõik koalitsiooni osapooled, et tänasel valitsuskoalitsioonil on veel mitmeid häid põhjuseid jätkamiseks. Küll aga kinnitasid nii Mart kui ka Martin Helme, et Mart Helme tagasiastumine ministrikohalt on välistatud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga