Kisub hapuks: korruptsioonikahtlusega otsustaja roll RMK nõukogus on uus reaalsus

Vaatamata korruptsioonikahtlustele otsustas Keskerakonna ja Reformierakonna koalitsioon täna, 17. märtsil toimunud hääletusel, et Mihhail Korb jätkab Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) nõukogu liikmena. Otsuse poolt oli 53, selle vastu 39 saadikut.

Keskkonnakomisjoni esitatud Riigikogu otsuse „Riigimetsa Majandamise Keskuse nõukogu liikme tagasikutsumine ja uue liikme nimetamine“ eelnõu nägi, ette et RMK nõukogust kutsutakse tagasi Andres Metsoja ja tema asemel nimetatakse nõukogu liikmeks Yoko Alender. Teise Riigikogu esindajana jätkab nõukogus Mihhail Korb, kes sai 12. jaanuaril Porto Francoga seotud kriminaalasjas kahtlustuse, mis esitati Keskerakonnale ja viiele inimesele.

Isamaa fraktsiooni esimehe Priit Sibula sõnul on arusaadav, et seoses koalitsiooni vahetusega muutub ka RMK nõukogu koosseis, kuid palju märkimisväärsem on see, mis komisjonis ei muutunud. „RMK nõukogu on kõrgeim juhtimisorgan, mis planeerib RMK tegevust ja teostab järelevalvet juhatuse tegevuse üle. Kuidas saab seda järelevalvet teostada inimene, kellele on esitatud korruptsioonikahtlustus?“ rõhutas Riigikogu Isamaa fraktsiooni esimees Priit Sibul.

Ent ometi juhtus see, mis täna juhtus. Riigikogu stenogrammist selgub, et Helir-Valdor Seeder märkis Riigikogu keskkonnakomisjoni nimel ettekandega esinenud Alenderile küsimust esitades viimase napisõnalisust ja teabe jagamist minimalistlikult komisjonis arutatud informatsiooni piires. „Aga kodu- ja töökorra seadus ei keela teil laiemalt avada arutelu või ka mõtteid, mis teil isiklikult selle teemaga seoses on, kui Riigikogu liikmetel küsimusi on. Aga te seda ei ole soovinud. Öelge, kas te ei taha või ei julge oma isiklikku seisukohta avaldada või teil see isiklik seisukoht puudub. Või teil siiski on mingisugune isiklik arvamus selles osas, kas korruptsioonikahtlustuse saanud Mihhail Korb peaks jätkama seal nõukogus või mitte?“ päris Seeder.

Selle peale kostis Yoko Alender järgmist: „Kindlasti te oma pika poliitikupraktika tõttu teate väga hästi, et teatud personalivalikuid tehakse koalitsioonis, nii nagu neid tehakse. Ja kui te soovite minu isiklikku seisukohta, siis sellest võime kindlasti rääkida mõnel teisel korral.“

Sisulist vastust ei saanud ka Sven Sester, kes soovis teada, miks toimub just selline vangerdus. Alenderi vastus oli taas napisõnaline: „Keskerakonna fraktsioon tegi ettepaneku jätta RMK nõukogu liikmeks nende poolt Mihhail Korbi ja Reformierakonna fraktsioon esitas siinkõneleja (Yoko Alender – toim) kandidatuuri.“

Kui Andres Metsoja märkis, et komisjon siiski arutas ka Korbi temaatikat, võttis Alender kinnitada Metsoja juttu. „See küll ei kajastunud komisjoni protokollis, aga vastab tõele, et minu teada oli see liige Jevgeni Ossinovski, kes esines ka väitega, et Andres Metsoja oleks jätkuvalt väga hea kandidaat nõukogus jätkama. Ja seda võib ju välja lugeda ka hääletustulemustest, kus tõepoolest oli tema ju ka selle poolt … või, tähendab, selle vastu, et härra Metsoja tagasi kutsuti, vastab tõele.“

Samuti ei saanud sisulist vastust Raivo Tamm, kes märkis küsimuses ettekandjale, et Riigikogu enamusele ei ole korruptsioon murekoht.“ Aga kas on teada, mida RMK ise arvab sellest, et selline korruptsiooniga seotud kriminaalkahtlustuse saanud isik on nõukogus?“

„Kahjuks tõepoolest keskkonnakomisjoni arutelu ajal seda küsimust ei arutatud. Küll aga, kuna tänase päevani on teie fraktsioonikaaslane nõukogu töös osalenud, siis kindlasti on tal olnud võimalik sellekohaseid kahtlusi või muresid teile ka edasi anda,“ kõlas Yoko Alenderi vastus küsimusele.

Lausa omaette väärib äramärkimist Indrek Saare (Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioon) palve, et Riigikogu aseesimees Hanno Pevkur kinnitaks, et saadikute ees on tõesti särav naiskolleeg Yoko Alender. „Nagu me teda teame, mitte rikki läinud plaadimasin, kes täna lihtsalt ei taha meie sisulistele küsimustele vastata.“

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga