Kirurg Rein Randam: kandkem hoolt oma hinge ja keha eest

Kirurg Rein Randam FOTO: Aare Lepaste

Purukslastud käed, jalad või silmnägu, kakluste või traumade tagajärjel saadud rängad vigastused, liigsöömise või -joomise tõttu vaevlavad inimesed. Ees on pikad jõulupühad ning peagi ka aastavahetus. Pahatihti päädib selline hingetõmbepaus reaalses elus üsna õõvastavate kaadritega.

Peagi poolsada aastat ametis olnud kirurg Rein Randam tunnistab siiski, et viimastel aastatel näeb eelmainitud kaadreid mõnevõrra vähem. Kirurgi silmis on inimesed järjest teadlikumad, suudavad piiri pidada ja paremini võimalikke ohtusid hinnata. „Tulemas on jõulud, tänavu pikkade pühadena. Kui uskuda ilmaprognoosi, siis libedust oodata ei ole ning seetõttu on tõenäoliselt vähem ka kukkumistest tingitud traumasid. Kui aastavahetusel on oodata ilutuletikumöllu, siis kahjuks on jätkuvalt nii, et taevaloatus on ka rahulike jõulupühade ajal rakettidesäras. Mina ei soovita küll kellelgi sel moel raha põletada, olen näinud liiga palju pürotehnika tõttu saadud traumasid, põletushaavu, luumurde, käe amputatsioone  ja ka tulekahjusid. Jõuluaeg jäägu siiski rahulikuks, ilutulestik, kui seda üldse tarvis, jäägu aastavahetuseks ning jäägu selle õhkulennutamine asjatundjate pärusmaaks,“ räägib Randam.

Hea enesetunde kolm käsku

Kirurgi sõnul pole heaks terviseks vaja kuigi palju. Esiteks piisav liikuvus, mõistlik toitumine ja korralik puhkus. „Just jõuluaeg seda kõike meile ka võimaldab. Saame endid korralikult välja puhata, mõelda mööduvale aastale ja teha tulevikuplaane, jääda pühadelauas nii piduroogasid kui -jooke pruukides mõistlikkuse piiridesse ning sugulasi ja sõpru külastades ühtlasi ka ringi liikuda. Planeerides matku või väljasõite loodusesse tuleb riietuda ilmastikule vastavalt ning kanda sobivaid jalatseid,“ sedastab Randam.

Kui ometi peaks mingite halbade olukordade kokkusattumise tulemina juhtuma mõni trauma, siis on alati võimalus pöörduda erakorralise meditsiini osakonda (EMO). „Loomulikult pole vaja EMO töökoormust suurendada iga pisitrauma korral, kuid raskematel juhtudel pole otstarbekas ka lihtsalt oodata ja loota, et vigastus iseenesest paraneb,“ toonitab Randam.

Pühadega kaasnev eraldi teema on tuleõhutusnõuete järgimine. „Kuivanud kuuseokkad  ja jõulukaunistused võtavad küünlaleegist või ka näiteks säraküünaldest uskumatult kiiresti tuld ning selle tagajärjel saadakse tihtipeale raskemaid või kergemaid põletushaavu, halvemal juhul võivad sellised juhtumid lõppeda traagiliselt. Seepärast soovitan just nüüd üle kontrollida suitsu- ja vingugaasiandurid, millel, olgu märgitud, võiks olla kindel koht ka kingikottides,“ märgib suurte kogemustega kirurg.

Tonnide kaupa ülekaalulisust

Üsna hiljuti trehvas Rein Randam lugema, et meie koduplaneedil liigub kahel jalal ringi kümneid miljoneid tonne ülekaalulisust ning selles osas rühib Eesti muule maailmale tõusvas tempos järele. Ligi pool Eesti meestest ja kolmandik naistest on ülekaalulised ning selliste näitajatega oleme samal pulgal lähinaabrite Läti ja Soomega.

„Ilmselgelt on selle põhjus ülesöömine ja vähene liikumine. Teame kõik, et kilod on kerged tulema, kuid rasked taanduma. Igal aastal pöördub pühade ajal arstide vastuvõtule kümneid inimesed, kes on endale ülesöömise või -joomisega liiga teinud. Soovitan kõigil laua taga istumisega piiri pidada, võtta ette tervistav soo- või metsamatk ning nautida viibimist värskes õhus. Meie peres on pühadelaual traditsioonilised jõuluroad, kuid juba aastaid puudub jõululaualt alkohol,“ sõnab Rein Randam, kes on jõululaupäeva usku ning veedab püha õhtu traditsiooniliselt kirikus.

„Säilitage pühade ajal rahu, otsige lepitust iseenda ja teistega, puhake end välja, aidake endast nõrgemaid ning käituge vastutustundlikult,“ edastab Rein Randam oma pühadesoovi kõikidele kaasmaalastele.

Kodune apteek

Kui suitsu- ja vingugaasiandurid on pühade eel üle kontrollitud, soovitab Rein Randam paotada ka koduse apteegikapi ust. Kindlasti peavad koduses apteegis olema steriilsed sidemed ja plaastrid, elementaarne valik valuvaigisteid, teiste seas “No Spa”. Arvestades saabuvaid pühasid võiks apteeki täiendada kõhupuhitust, -lahtisust ja -kinnisust vähendavad vahendid, näiteks aktiivsüsi, Espumisan ning Loperamiid. Traumade leevendamiseks peaks igal perel külmikus varuks olema paar külmageelikotti.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga