Kuigi Reformierakonna esimees Kaja Kallas on avalikkusele kinnitanud, et erakond toetab ÜRO rändepaktiga liitumist, arenesid riigikogu väliskomisjonis reedesed sündmused sedamoodi, et komisjonis 4 häält omav Reformierakond lükkas paktiga ühinemise otsustamise uuesti valitsuse kätte. Väidetavalt häältega 5:4 toetati Reformierakonna muudatusettepanekut, mis riigikogu “toetust” paktile enam ette ei näe.
Reformierakonna ettepanekus asendatakse sõna “toetamisel” sõnaga “käsitlemisel“. Samuti asendatakse lause “Eesti Vabariigi Riigikogu toetab ÜRO Globaalse Ränderaamistiku vastuvõtmist.” lausega “Riigikogu peab vajalikuks, et Vabariigi Valitsus otsustaks globaalse ränderaamistikuga liitumise üle arvestades käesolevas avalduses kirjeldatud põhimõtteid ning Vabariigi Valitsuse 22. märtsil 2018. aastal seisukohti globaalse ränderaamistiku läbirääkimistel.”
Sisuliselt tähendab see seda, et Reformierakond on taganenud oma esialgsest seisukohast toetada rändepakti ja asunud harrastama kõrgema taseme poliitmängurlust. Komisjoni esimees reformierakondlane Marko Mihkelson keerutas tulemust kommenteerides aga ühes punktis oli ta nagu ümber sündinud. Mihkelson, kes veel 9. novembril leidis, et “parlamendi kõrvalejätmine ÜRO rändepakti arutelust oli lubamatu“, rääkis 23. novembril risti-vastupidist juttu, et “selliseid välispoliitilisi otsuseid teeb Vabariigi Valitsus“. Mõnel mehel lihtsalt puudub selgroog.
Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi selgitas, et riigikogu ei hääleta ränderaamistiku üle ega menetle seda, aga peaks oma avaldusega andma rahvusvahelise rändealase koostöö põhimõtted, mida avaldus ka teeb. Seepeale luges Ligi ette sisuliselt Isamaa seisukohti, miks me ei peaks liituma ÜRO rändepaktiga.
Toompeal ringleb jutt, et Jürgen Ligi tahab rändepaktiga kohta kätte näidata mitte ainult Jüri Ratase valitsusele, vaid ka koduerakonna juhile Kaja Kallasele.