Karl Sander Kase: väikesed vastikud märgid meie ühiskonnas

Karl Sander Kase, Isamaa Noorteühendus ResPublica aseesimees

Viimaste nädalate jooksul on palju räägitud erinevatest sümbolitest ja märkidest, kuid on märke, millele me pöörame palju vähem tähelepanu. Nende esmapilgul vähemtähtsate märkide sõnumiks on, et lapsega peab tegelema ainult ema, mitte isa, kirjutab Isamaa Noorteühenduse aseesimees Karl Sander Kase.

Umbes aasta eest, ühes Kreeta muuseumis, avastasin ma, et kui ma soovin oma tütrel mähet vahetada, tuleb mul sugu vahetada, sest mähkimislaud oli olemas ainult naiste WCs. Otsustasin soovahetuse tegemata jätta ning vahetasin lapse mähkme meeste WCs oma põlvede peal, teadmises, et see on ühekordne asi ja Eestis ma sellisesse olukorda ei satu. Paraku on pärast seda reisi silma jäänud, et ka Eestis on kohvikuid, kus eeldatakse, et lapse mähkmeid on võimeline vahetama ainult ema.

Kuigi meie kultuuriruumis domineerib endiselt arusaam, et laste eest peab ennekõike hoolitsema ema, näitavad erinevad uuringud, et isad võtavad üha rohkem oma laste elust osa. Isad saavad lastega hakkama ning nad on hea meelega nõus lastega aega veetma, neile öösel pudelit andma ja isegi mähkmeid vahetama. See on oluline, sest lapse ja vanema vaheline kiindumussuhe kujuneb just esimestel eluaastatel.

Ebamugavused ei piirdu aga ainult söögikohtadega. Mul on rõõm olla isaks kahele toredale tütrele. See rõõm võib kujuneda aga parajaks peavaluks siis kui lähed ujulasse või spasse, kus ei ole niinimetatud peredele mõeldud riietusruume. Seni kuni lapsed on väikesed, ei ole see eriline takistus, aga tütre viiendast elusaastast tekib juba mõttekoht. Kas ta pole juba liiga suur, et minuga kaasa tulla?

Isad mõjutavad oluliselt lapse arengut ning seetõttu on vajalik, et nad osaleksid lapse kasvatamisel ja lapse eest hoolitsemisel. Väikesed vastikud märgid ja sümbolid, mille sõnumiks on, et lapsega peab tegelema ema, takistavad isadel oma lapse elus osalemist. Isarolli ei kujunda ainult kodused eeskujud, vaid meie ümber toimuv. Isa ja lapse või väikelaste ruumi rajamine ja väikeste vastikute märkide kaotamine on väga väike hind selle eest, et meie isad veelgi rohkem laste eest hoolitsemisse panustaksid.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga