Kaljulaid: muutunud maailm nõuab uut lähenemist laste õpetamisele

President Kersti Kaljulaid FOTO: SCANPIX/ Joakim Klementi / Eesti Meedia

President Kersti Kaljulaid ütles neljapäeval Euroopa koolijuhtidele peetud kõnes, et muutunud maailm nõuab uut lähenemist ka laste õpetamisele.

Ühiskonna muutumisega peame taas läbi mõtlema, kuidas lapsi tulevikuks ette valmistada, ütles Kaljulaid presidendi kantselei pressiesindaja teatel. „Kui jätkame vanaviisi ja teeme näo, et maailm ei ole muutunud, oleme varsti suures hädas.“

Presidendi sõnul on Eestis alati väärtustatud kõigi õigust haridusele. „Teadsime juba sajandeid tagasi, et peame oma inimesi harima. Samuti saime aru sellest, et peame võimaldama haridust ka tüdrukutele. Sest nutikat riiki ehitavad haritud emad,“ rääkis Kaljulaid. “21. sajandi alguses oleme oma kooliga siinsamas, kus iga teine arenenud riik – ehitanud üles parima haridussüsteemi, mida oskasime ette kujutada. Ometi jäi meil midagi olulist märkamata – me keegi ei näinud ette, et tehnoloogiline tsükkel muutub nii lühikeseks ja palju asju on nüüdseks juba vananenud.”

“Peame mõtlema, kuidas valmistada oma lapsi ette nendeks nii radikaalseteks muutusteks ühiskonnas ja kuidas pakkuda õpetajatele uusi tööriistu, et tänased noored oleksid paremini valmis selles kiirelt tehnoloogiliselt arenevas, aga ka globaliseeruvas maailmas toime tulemiseks. Tehnoloogia on meie ümber ja noorte seas. Me ei pruugi osata anda neile täpseid oskusi tulevikumaailma jaoks, aga vähim, mida me saame teha, on lõpetada tehnoloogia süüdistamine selles, et meie lastel on tänases vanamoodsas koolis igav,“ sõnas riigipea.

„Ilmselt õpetame noortele ka tulevikus vanamoodsaid asju, sest mõni asi on ja jääb alati oluliseks, isegi kui tehnoloogia paljud tööd tulevikus üle võtab. Masin võib osata kõike muud, aga me ületame masinat kindlasti empaatiavõimes. Ja seda jääme oma lastele õpetama ka edaspidi – kuidas olla kaastundlik inimene, aus ühiskonnaliige ja seista nende eest, kes seda parasjagu ise teha ei jaksa.”

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga