Kaitseministeeriumi prioriteet on kodumaise kaitsetööstuse toetamine vähemalt senises mahus

Kaitseminister Jüri Luik kinnitas ministeeriumi valmisolekut toetada kaitsetööstust rahvusvaheliste kontaktide loomisel ning kaitseväe valmidust pakkuda sõjalist ekspertiisi toodete testimisel. Foto: Eesti Uudised

Kaitseminister Jüri Luik (Isamaa) märkis 3. mail toimunud Eesti Kaitsetööstuse Liidu* üldkoosolekul, et pandeemia ei ole vähendanud julgeolekuriske ja ohte Läänemere piirkonnas ning kaitseministeeriumi prioriteet on vähemalt senises mahus jätkata kaitsetööstusettevõtete teadus- ja arendustegevuse toetamist.

Kaitseminister Luige sõnul moodustab kodumaine kaitsetööstus lahutamatu osa riigikaitsest tugevdades kaitsevõimet ning panustades majandusse – viimase kümne aastaga on ministeeriumi ja kaitsetööstusettevõtete koostöös loodud rahvusvaheliselt konkurentsivõimeline ja kõrge lisandväärtusega tooteid pakkuv omamaine kaitsetööstus. „Võime olla uhked, sest oleme teiste Balti riikide seas esirinnas,“ lausus ta.

Luik sõnas, et NATO riike tabav majanduslangus saab olema riigiti erinev, ent avaldab kindlasti survet ka liitlaste kaitse-eelarvetele, sest hätta jäänud ettevõtted ja inimesed vajavad kõikjal toetust. „Et riigi kaitsevõime säiliks ning riigikaitse areng ei peatuks, peavad kaitsekulud püsima vähemalt endisel tasemel ,“ ütles Luik. Ta lisas, et kaitse-eelarvest suur osa kasutatakse Eestis, mis toetab meie majanduse kriisist väljumisel.

Luik rõhutas, et Eesti kaitsetööstuse eelised on küberkaitse, autonoomsete süsteemide, robootika ja seiretehnoloogiate alal. „Just teadus- ja arendustegevus aitab luua kaitsesektoris uuenduslikke lahendusi ning säilitada Eesti kaitsetööstuse rahvusvaheline konkurentsivõime,“ ütles Luik. Ta lausus, et vähem oluline ei ole siiski ka eksport ning ainult kodumaisele nõudlusele tugineda ei tasu.

„Tuleme kriisist välja tugevamana koostööd tehes,“ ütles Luik, kinnitades ministeeriumi valmisolekut toetada kaitsetööstust rahvusvaheliste kontaktide loomisel Euroopa suurte ettevõtete ja lõppkasutajatega ning kaitseväe valmidust pakkuda sõjalist ekspertiisi toodete testimisel.

* 2009. aasta veebruaris asutatud Eesti Kaitsetööstuse Liit koondab üle saja ettevõtte, kattes kõik olulised kaitsetööstuse valdkonnad. Liidu eesmärk on paremate võimaluste loomine oma liikmesettevõtetele kaitseotstarbeliste teenuste ja kaupade turul ning olla strateegiline partner Eesti riigile, et selle kaudu tugevdada Eesti kaitsevõimet ja panustada majanduse arengusse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga