Solman: Perevägivalda ei õigusta miski

Meil kõigil, sõltumata rahvusest, on ühine eesmärk - edukas ja kestlik Eesti.

Täna ilmus Postimehes lugu sellest, kuidas kohtumisel Pelgulinna sünnitushaiglas olevat segadust tekitanud rahvastikuminister Riina Solmani kommentaar, et peretüli käigus tekkinud konfliktid ei ole sama mis perevägivald. Rahvastikuminster Solman selgitas tekkinud segadust oma sotsiaalmeedia kommentaaris .

“Tere! Lisaksin väikese selgituse, et ma ei andnud perevägivallale soosivat hinnangut ja ma vabandan, kui selline mulje võis kellelgi tekkida.

Ministrina pean oma suurimaks missiooniks perevägivalla vastu võitlemist! Kõige olulisem siinkohal – löömine ja haiget tegemine on kindlasti vägivald. 

Mis täpsemalt toimus?

Mul oli eile Pelgulinna sünnitusmaja naistenõuandlas väga meeldiv kohtumine lapseootel naistega. Rääkisime planeeritavast tulumaksuseaduse muudatusest, mis kaotab ära ebaõigluse, mille tõttu aasta lõpus mitme kuu eest sünnihüvitist saavate naiste maksutulu vähenes. Rääkisime ka muudel olulistel teemadel, sh peresuhetest. Olen arvamusel, et perekonnas tuleb heade suhete nimel kõigil osapooltel pingutada. Üksteise mõistmine, võrdsete partneritena suhtlemine ja emotsionaalne seotus ning teineteisele andestamise oskus on turvalise peresuhte vundamendiks. Samas ei pea keegi perevägivalda taluma ja selle osas tuleb olla nii perekonnas kui ka lähedal olevatel inimestel sallimatud. Perevägivalda ei õigusta miski. Vastava selgituse edastasin ka Postimehele.

Kuid nii nagu ka eilsel kohtumisel kinnitasin, pidasin silmas eelkõige seda, et peresuhetes on oluline, et pereliikmed sooviksid ja oskaksid omavahel suhelda ning püüaksid üksteist mõista. Tähtis on, et liigemotsionaalsusest ja tülitsemisest ei saaks argipäeva osa ning sellest ei kasvaks välja vägivalda. Kui selline olukord siiski tekib, siis sellega leppida ei tohi! Vaimsel alistamisel ja füüsilisel vägivallal ei saa olla kohta inimeste omavahelises suhetes.

Perevägivalla puhul tuleb kindlasti koheselt abi otsida. Nõu saab küsida kas ohvriabi tasuta kriisitelefonilt 116006 või naiste tugitelefonilt 1492. Tõsisemate juhtumite puhul tuleb kindlasti politseisse pöörduda ning fikseerida tekitatud vigastused meditsiiniasutuses.

Soovitan alati vastu võtta ohvriabi pakutud nõustamise ning psühholoogise abi. Kui vägivaldses peres on lapsed, siis on oluline pakkuda ka neile psühholoogilist tuge. Ükski inimene ei pea perevägivalda taluma!”

MTÜ Tallinna Naiste Kriisikodu psühholoog Ülle Kalvik avaldab rahvastikuministrile toetust.

“Ma olen seda rääkinud nüüd juba 14 aastat igal loengul, et perevägivald ja peretüli on kaks täiesti erinevat asja. Igasugune vägivald on samas lubamatu,” ütles Kalvik. Tema sõnul iseloomustab perevägivalda selle süsteemsus: “Perevägivald oma loomult on selline, et pidevalt alandatakse. See käib pidevalt. Käib laste ees, käib teiste ees. Sellel ei ole lõppu, ei teki üldse vahepausi.” Iseloomulik on ka see, et perevägivald võib jätkuta pärast lahkuminekutki – võidakse järel käia, ühiste laste kaudu manipuleerida.

Kalvik nentis, et ehkki peretülid võivad vägivaldseks muutuda, siis neid iseloomustab, et probleem lahendatakse ära ning inimene on suuteline oma vigu tunnistama ja käitumist muutma. Samas perevägivalla puhul see tema sõnul nii ei ole: “Inimene ei muutu, sest tema loomuses on teist alandada,” ütles Kalvik. “Teise alandamine nagu tõstaks ennast – see on perevägivalla jäme mudel.”

Kommentaarid artiklile “Solman: Perevägivalda ei õigusta miski

  • 5. nov. 2019 kell 16:13
    Permalink

    Postimehelt oleks olnud hea ajakirjandustavaga kooskõlas juba loo avaldamisel ministri kommentaari küsida. Aga paistab, et Postimehes on pööre toimunud. Mis see vastulause avaldamine enam aitab. Lasti mingi valeuudis ringlema, selle noppis üles kohe Delfi jne. Nii meie liberaalne ajakirjandus töötab.

    Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga