Kagu-Eestis mälestati juuniküüditamise ohvreid

Mälestushetk Põlva raudteejaamas. Foto: Toomas Nigola

14. juunil mälestati Põlvamaal Veriora ja Põlva raudteejaamas ning Valgas ja Võrus juuniküüditamise ohvreid. Eestist küüditati 80 aastat tagasi ligi 10 000 inimest, küüditamise tagajärjel suri 6000 inimest.

Põlvas raudteejaamas kell 11 alanud mälestushetkel esinesid sõnavõttudega Memento Põlvamaa Ühenduse esimees Roman Parmas ja Põlva vallavanem Georg Pelisaar.

EELK Põlva Püha Neitsi Maarja koguduse õpetaja Toomas Nigola (Isamaa) märkis oma kõnes, et halba mitte meeles pidada on teatud asjade puhul oluline. Tõesti teeb haigeks see, kui inimene üha mõtleb talle minevikus teiste poolt osaks saanud ebaõigluse peale. Aga teisalt on minevikku tarvis mäletada ja teada selleks, et ajaloo võikamad osad niipea ei korduks. Nõnda on Nigola sõnul vaja leida kohane tasakaal mäletamise ja lahtilaskmise vahel.

““Üks tont käib ringi mööda Euroopat – kommunismitont,“ kirjutasid Marx ja Engels oma kuulsas manifestis ligi poolteist sajandit tagasi (1848. aastal). Täna võiks ehk “tondi” asemel kasutada “viiruse” kujundit. Kommunism on tappev viirus. Tahame loota, et meie rahvas, mis on pidanud selle viiruse käes raskelt kannatama, on omandanud immuunsuse, nii et me enam ei haigestu. Aga mis annab meile selleks lootuseks alust? Antikehad selle viiruse vastu püsivad meis ainult senikaua, kuni mäletame veel, milline oli see õnn, mis toona idast meie õuele tungis,” märkis Nigola.

Juuniküüditamise ohvrite mälestamiseks asetasid pärjad Põlva raudteejaama juures oleva mälestusmärgi jalamile Memento Põlvamaa Ühenduse, Põlva Vallavalitsuse, Kaitseliidu Põlva Maleva ja Isamaa erakonna esindajad. Isamaa esindajad asetasid mälestuskimbud ka Valgas ja Võrus asuvate küüditamisohvrite mälestusmärkide juurde.

Juuniküüditamise mälestushetk Valgas: Foto: Lea Margus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga