Justiitsminister Raivo Aeg plaanib välireklaami keelu tühistamist

Plakat 2019. aasta Riigikogu valimiskampaaniast Rakveres. Foto: Marko Pomerants

Justiitsminister Raivo Aeg saatis täna kooskõlastusringile seaduseelnõu, millega tühistatakse poliitilise välireklaami keeld aktiivse valimisagitatsiooni ajal.

„See 2005. aastal kehtestatud keeld ei ole täitnud oma eesmärki. See pole vähendanud valimiskampaania kulusid ega muutnud valimiskampaaniaid sisukamaks, nagu keeldu kehtestades loodeti,“ ütles minister.

Justiitsminister Raivo Aeg rõhutas, et poliitilise välireklaami keelu tühistamist on valitsuselt ja riigikogult korduvalt palunud ka õiguskantsler. Samuti on politsei kui uurimisasutus korduvalt juhtinud tähelepanu välireklaami keelu rakenduslikele kitsaskohtadele – õigusliku regulatsiooni ebaselgus toob kaasa erinevat rakenduspraktikat ning seaduse täitmise järelevalve on menetlusasutusele valimiseelsel perioodil väga töömahukas. 2019. aasta riigikogu valimistega seoses esitati politseile 47 selgitustaotlust poliitilise välireklaami keelu kohta ning 32 teadet poliitilise välireklaami keelu võimaliku rikkumise kohta.

„Selle keelu peamine tulemus ongi olnud see, et politsei on valimiskampaania ajal vähem  aega ja jõudu tõsiste kuritegude uurimiseks,“ sõnas justiitsminister Raivo Aeg. „Kui välireklaami keeld kehtetuks tunnistatakse, saab politsei vabanevat ressurssi kasutada tähtsamate ülesannete täitmiseks. Seepärast on mul hea meel, et saan nüüd selle mõttetu ja bürokraatliku piirangu ajaloo prügikasti saata.“

Poliitilise välireklaami keelu tühistamine on eesmärgina kirjas ka koalitsioonilepingus ja valitsuse 100 päeva tööplaanis.

Kommentaarid artiklile “Justiitsminister Raivo Aeg plaanib välireklaami keelu tühistamist

  • 11. juuni 2019 kell 16:21
    Permalink

    Välireklaami keelu tühistamine on kasin saavutus selles mõttes, et tänu välireklaami keelule aktiivse agitatsiooni perioodil said valimised natukenegi sisulist tähelepanu meedialt. Teiste sõnadega tants välireklaami tõlgenduste ümber teadvustas elanikkonnale lähenevaid valimisi ja sundis natukenegi kaasa mõtlema. Muidugi, iseenesest selle keelu otsene toime, nagu artiklis öeldud, on vähene. Aga keelu tühistamisel peaks kaasnema teisi täindavaid muudatusi, näiteks eksitava reklaami keeld vms.

    Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga