Jüri Ratas ja Donald Trump vestlesid jalutuskäigul NATO tippkohtumise õhtusöögile

President Donald Trump ja peaminister Jüri Ratas jõudsid teel tippkohtumise õhtusöögile 10 minutit juttu ajada. Yves Herman/Pool Photo via AP

Eesti peaminister Jüri Ratas jalutas Brüsselis NATO tippkohtumise õhtusöögile koos USA presidendi Donald Trumpiga ning arvukate fotode järgi otsustades oli neil elav vestlus.

Fotodelt on näha, et Jüri Ratas, Donald Trump ning nende abikaasad Karin Ratas ja Melania Trump läbisid teekonna tippkohtumise ametlikule õhtusöögile Park Cinquantenaire’s kõrvuti ning pidevalt vesteldes.

Peaminister Ratas ütles ERRile, et nad rääkisid president Trumpiga kaitsekoostööst, kahepoolsetest suhetest ja ka sellest, mida Eesti teeb Eestist väljaspool. Jüri Ratas meenutas Donald Trumpile, et Eesti panustab kaitseeelarvesse kaks protsenti  SKPst juba aastast 2015 ja et me oleme liitlased Afganistanis.

Vestluse lõpuks tänas Jüri Ratas eelmise aasta asepresidendi visiidi eest Eestimaale ja kutsus Donald Trumpi Eestit külastama.

Trumbilt kardeti enamat

NATO tippkohtumise kardetud avaistung lõppes täpselt õigel kellaajal ning koos kirjeldustega riigipeade ja valitsusjuhtide vahel kinnises ruumis toimunust võttis närvilisuse asemel maad tüüne õhkkond, kirjutab Postimees.

Tippkohtumise avaistungile järgnes märgatav pingelangus. Majanduse ja kaubanduse küsimust NATO laua taha ei toodud.

Selgus, et viimastel nädalatel Euroopa kaitsekulude teemal Twitteris kurjustanud USA president Donald Trump ei keeranud vinti peale ja Ameerika panus allianssi püsib kindlalt. Siiski koos nõudmisega, et Euroopa enda kaitstuse nimel senisest rohkem teeks.

NATO tippkohtumisel viibiv USA välisminister Mike Pompeo kirjutas kolmapäeval Twitteris, et NATO on ajaloo edukaim liit.

“Kõik NATO liitlased on pühendunud selle edu pikendamisele läbi suuremate kaitsekulutuste, heidutuse ja kaitsevõime ning võitluse terrorismi vastu,” kirjutas Pompeo.

“Nõrkus provotseerib; tugevus ja sidusus kaitsevad. See jääb meie aluspõhimõtteks,” lisas Ühendriikide välisminister.

Makedoonia ja Gruusia NATO tulevased liikmed

NATO kutsus kolmapäeval Makedooniat alustama alliansiga ühinemiskõnelusi.

Kutse esitati pärast seda, kui Makedoonia jõudis Kreekaga kokkuleppele pikka aega kestnud nimetüli lahendamiseks.

“Me leppisime kokku kutsuda Skopje valitsus alustama ühinemiskõnelusi. Kui kõik riiklikud protseduurid on lõpule viidud nimekokkuleppe osas, ühineb see riik NATO-ga kui meie 30. liige,” ütles alliansi peasekretär Jens Stoltenberg Brüsselis.

Gruusiast saab NATO liige ning alliansi riigi- ja valitsusjuhid kinnitasid selle kolmapäeva üle, ütles NATO peasekretär Jens Stoltenberg neljapäeva hommikul.

“Me teeme teiega koostööd selleni jõudmiseks,” lausus Stoltenberg NATO tippkohtumise teise päeva algul ühisel pressikonverentsil Gruusia presidendi Giorgi Margvelašviliga.

Peasekretär kordas sellega NATO 2008. aasta Bukaresti tippkohtumisel antud lubadust, et Gruusia ja Ukraina saavad ühel päeval alliansi liikmeks.

Peasekretäri sõnul on NATO suhted Gruusiaga ainulaadsed. “Gruusia on üks meie tähtsamaid partnereid operatsioonidel ning meie koostöö tugevdab mõlema julgeolekut,” lausus ta.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga