Jaanus Barkala: lootuses viirust tabada tulistab valitsus raskerelvadest valimatult kõike

Otepää vallavanem Jaanus Barkala oli juba talvepealinna tervitusvideo võtete aegu kindel, et kuigi taliturismihooaeg toob piirkonda tuhaneid külalisi Eestimaa erinevatest piirkondadest, ei kaasne sellega nakatumise tõusu. Foto: Monika Otrokova

Valitsuse otsus kõik valimatult lukku panna tekitab kurbust ja nõutust. Sulgemiste põhjusena toodud peaministri väide, et Eestis levib 98 protsenti briti viirustüvi on nüüd juba lihtsalt huumoriklassika. Oleks ju võinud kohe sada protsenti ära öelda, poleks ka vahet olnud, leiab Otepää vallavanem Jaanus Barkala (Isamaa).

Teadlaste hinnangul on briti tüve osakaal kuni kümme protsenti ja ega tegelikkuses keegi ei ole neid tüvesid väga analüüsinud. Suuresti on analüüsitud ainult riiki sisenejate viirustüvesid ja seal on tõepoolest ka briti varianti leitud. Suures saamatuses võttis valitsus aga välja raskerelvad, et tulistada valimatult kõike, mis veel liigub. Lootuses ka viirusele pihta saada. Ootame nüüd pingsalt tulemusi aga juba ette ennustades võib öelda, et suure tõenäosusega ei muutu suurt midagi. Inimesed said juurde lihtsalt täiendava stressiallika.

Harjumaal jätkub elu omasoodu ehk siis kõrge nakatumisnäitajaga. Suletud erapeod jätkuvad ja ühistransport toimib vanaviisi. Väikestes maakohtades vaadatakse kurvalt pimedaid koolimaju, suletud ustega seisavad veel need viimasedki kohvikud ja söögikohad, mis alles on jäänud. Varsti saabuvateks aiatöödeks pole kuskilt midagi aga osta, sest võim ja valitsus sulges ka viimasegi maapoe. Nakatumisnäitajad maalähedastes väikevaldades aga alla ei lähe, sest pole lihtsalt kuhugi minna … Need on niigi reaalsuses nullilähedased. Regionaalsed piirangud on meie riigis miskipärast tabuteema ja tundmatu maa. Kuulekas rahvas noogutab kõigele kaasa.

Nakatumisnäitajad maalähedastes väikevaldades alla ei lähe, sest pole lihtsalt kuhugi minna.

Järgnev arutelu on algselt pühendatud Otepää valla inimestele, kuid ehk on ka teistel põnev lugeda.

Käes on märts. Õhus on tunda juba esimesi kevadlõhnu ning loodus ilmutab kevade märke. Kahjuks on aga tegemist Eestile juba teise koroonakevadega. Ei tahaks sellest teemast üldse kirjutada, kuid ilmselt peab. Jälgime kõik murelikult olukorda, kus nakatunute arv järjest kasvab. Ring tõmbub koomale ka Otepää ning Valgamaa ümber, kuid paanikaks veel esialgu vähemasti põhjust pole. Meie piirkonna koroonanäitajad on püsinud õnneks suhteliselt madalal ja loodan, et see nii ka jääb. Tore oleks selle eest kiita „riiki, võimu ja valitsust“, kuid ilmselt pole selleks põhjust. Kui kedagi kiita, siis meie tublisid kodanikke, kes on kriisis käitunud alalhoidlikult ja ettevaatlikult.

Kindlasti väljendub väikestes nakatumisnäitajates ka lihtsalt pisut õnne. Viimasel ajal on Otepää valla kodanikud teinud mulle mitmeidki ettepanekuid – ennetavalt koolide ja lasteaedade sulgemine, teenindusasutuste tihedam kontroll jne. Kõik ettepanekud, mis toovad kaasa häid tagajärgi, väärivad kaalumist. Koole vallavalitsus seadusest tulenevalt lihtsalt sulgeda ei saa, selleks on tarvis mõjuvaid põhjuseid. Kui need põhjused tekivad, siis õigel ajal saavad ka koolid suletud. Sama kehtib lasteaedade kohta. Loomulikult on iga lapsevanema õigus jätta laps tunnetatud ohu korral lihtsalt koju ning seda ongi mõistlik soovitada. Mis puutub teenindusasutuste tihedamasse kontrolli, siis julgen kinnitada, et Otepää Vallavalitsus, Terviseamet, politsei ja needsamad teenindusasutused teevad äärmiselt tihedat ning head koostööd. Võimalikud kitsaskohad selgitatakse välja ja likvideeritakse, toimub ka tõhus kontroll.

Oleme jõudnud justkui tagasi nõukogude aega kus jumalateenistused toimusid salaja ja akna taga käisid koputajad inimesi lugemas.

Arusaamatuks jääb aga riigi püüd kehtestada kõikjal Eestis ühesugused piirangud. Eks selles on natuke ka „pealinna härrade kadedust“. Ei ole ju nende arvates võimalik, et kusagil tohib ennast natuke vabamalt tunda. Keerame ikka kõik võrdselt lukku. Valitsus räägib midagi solidaarsusest ja võrdleb meie Coopi poe teise korruse „kummikupoodi“ Ülemiste keskusega. Nüüd saab kinni panna ka „kruvipoe“. Nakatumine väheneb mis mühiseb. Selle sulgemine aitab võimunaiste ja võimumeeste arvates tõhusalt kaasa viiruse leviku piiramisele piirkonnas.

Olen selle seisukohale tuliselt vastu seisnud ja jätkan seda. Otepää nakatumisnäitajad on hetkel 0-4 inimest päevas. Võrreldes muu Eestiga peaaegu olematu suurus, arvestades, et paljud nakatunud isegi ei ela kohapeal. Kuidas seda veel hoogsalt vähendada, jääb arusaamatuks.

Samuti jääb mõistmatuks solidaarselt kõigi kirikute sulgemine. Ei ole ju võrreldavad suurtes linnades asuvate kirikute jumalateenistused ning väikeses maakirikus pühapäeviti toimuvad jutlused. Kas siis tõesti 2-5 inimest suures kirikusaalis on meeletu nakatumisoht. Keegi ei hinda aga olukorda, kus praegusel ajal võetakse inimestelt ära viimanegi hingetugi. Oleme jõudnud justkui tagasi nõukogude aega kus jumalateenistused toimusid salaja ja akna taga käisid koputajad inimesi lugemas. Politsei peab luurama väikeste maakirikute ümber koos päästemeeskonnaga, sest tarvis on ju pikka redelit, et aknast sisse piiluda…

Nakatumised toimuvad kusagil mujal, mitte aga poes, restoranis või suusarajal.

Kui analüüsida olukorda, siis tegelikkus on selline, et alates taliturismihooaja algusest on Otepääd külastanud tuhanded inimesed erinevatest Eesti piirkondadest. Kindlasti on paljud nendest olnud viirusekandjad. Mõni aeg tagasi kirjutas Otepää Vallavalitsus vabariigi valitsusele kirja, et piirangud üle Eesti ei peaks olema ühtlased, vaid lähtuda tuleb kohapealsest situatsioonist. Ühtlasi piiranguid ei kehtestatud, kiidame valitsust! Pealinna ja Ida-Virumaa piirangud tõid Otepääle rahvamassid. Mida aga ei toimunud, oli kardetud nakatumiste tõus. Juhul, kui toimuks kardetud nakatumine teenindusasutustes ja suusamägedel, peaks ju kolme kuuga olema haigestunud ka nende personal. Seda aga ei ole juhtunud. Järelikult oleme õigel teel.

Nakatumised toimuvad kusagil mujal, mitte aga poes, restoranis või suusarajal. Ilmselt on kõige ohtlikumaks kohaks ühistransport, kus pisikesse ventilatsioonita ruumi on kokku surutud hulk inimesi, kelledest enamik maske ei kanna. Otepääl praktiliselt ühistransport puudub ja sellel võib olla ka oma osa väikeses haigestumisnumbris. Nagu kõik rõhutavad, tuleb kindlasti kinni pidada Terviseameti suunistest. Poliitkorrektsuse huvides ei räägita Eestis avalikult aga sellest, et nakatumised ja viiruse levik on oluliselt suuremad ühes kindlas ühiskonnagrupis, kes elavad oma infomaailmas. Ehk peaks jõupingutusi ka sinna suunama – võimaldage neile vähemalt siis Sputnik V supervaktsiini! Tagasi tulles aga meie kodukanti, siis on tähtis, et hoiaksime kokku ja hooliksime üksteisest. Eelseisvad kuud saavad olema keerulised, kuid mitte lootusetud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga