Isamaa: riigireetur Simmi ennetähtaegne vangistusest vabastamine on lubamatu

25.02.2009 tunnistas Harju maakohus Herman Simmi süüdi riigireetmises ning asutusesisese teabe edastamises FOTO PEETER LANGOVITS, POSTIMEES

Isamaa erakonna eestseisuse märgib oma poliitilises avalduses, et riigireetur Herman Simmi ennetähtaegne vangistusest vabastamine on lubamatu.

29. oktoobril sai avalikkusele teatavaks, et riigireetmises süüdi mõistetud Herman Simm taotleb enda ennetähtaegset vabastamist ning avaldust on toetanud vangla ja prokuratuur. Kohus langetab otsuse 5. detsembril.

“Eesti riik on loodud rahvusliku enesemääramise alusel, rajatud vabadusele, õiglusele ja õigusele, pandiks praegustele ja tulevastele põlvkondadele nende ühiskondlikus edus. Need on vaid mõned märksõnad, mille läbi mõtestab meie riigi olemuse põhiseaduse preambula,” rõhutab Isamaa eestseisus. 

“Riigireetmine on kuritegu, mis haavab kogumis kõiki väärtusi, millel rajaneb eesti riik ja ühiskond. Riigireetmisest tõusev kahju on laiem kui teo vahetud tagajärjed. Selle tegevuse olemus tallab jalge alla ka vabaduse ja õigluse, rahvuse, keele ja kultuuri säilimise, igaühe ootuse saada osa ühiskondlikust edust ja üldisest kasust,” leiavad Isamaa juhtpoliitikud. 

“Eelnevast lähtuvalt tuleb suhtuda täie tõsidusega riigireetmisele kohtu poolt antud hinnangusse ja määratud karistusse. Lähtudes teo tõsidusest riivab sellise kurjategija ennetähtaegne vabastamine lubamatult kogu ühiskonna õiglustunnet. Asjaolusid ja omadusi, mis enamiku kurjategijate puhul võivad olla ennetähtaegse vabastamise aluseks, tuleb riigireetmise puhul jätta kõrvale ning lähtuda üksnes teost ja sellele süüdimõistmisel antud hinnangust. Karistuse leevendamise aluseks ei saa taoliste juhtumite korral olla ei süüdlase käitumine vangistuses ega madal järgnevate kuritegude toimepanemise risk,” seisab Isamaa poliitilises avalduses. 

“Ühiskonnakorralduse aluseks olevaid põhiseaduslikke väärtusi tuleb igakülgselt hoida. Osa sellest hoidmisest on ka järjepidevus tegudele kohtu poolt antud õiguslikes hinnangutes ja rakendatud sanktsioonides. Seetõttu peab Isamaa erakonna eestseisus lubamatuks riigireetmises süüdi mõistetud Herman Simmi ennetähtaegset vangistusest vabastamist,” lisab Isamaa eestseisus.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga