Isamaa: Riigikogu peab kogunema erakorraliselt ja nõudma täiendavaid sanktsioone

Täna hommikul erakorraliselt kogunenud Isamaa eestseisus võttis vastu poliitilise avalduse, milles nõutakse Riigikogu erakorralist kogunemist, et vastu võtta pöördumine liitlaste parlamentide poole täiendavate sanktsioonide kehtestamiseks Venemaale ja Valgevenele.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder pöördus Riigikogu juhatuse ja fraktsioonide juhtide poole ettepanekuga erakorraliseks Riigikogu istungiks. „Tänaseks kehtestatud sanktsioonidest ei piisa Venemaa kuritegelikku režiimi ohjamiseks. Riigikogu peab pöörduma Euroopa Liidu riikide parlamentide, USA Kongressi ja teiste riikide poole üleskutsega täiendavate sanktsioonide kehtestamiseks ning Eesti peab selles küsimuses olema eestvedaja rollis,“ ütles Seeder.

RIIGIKOGU PEAB KOGUNEMA ERAKORRALISELT JA NÕUDMA TÄIENDAVAID SANKTSIOONE VENEMAALE

Isamaa eestseisuse poliitiline avaldus

26.02.2022

Isamaa teeb ettepaneku kutsuda kokku Riigikogu erakorraliselt, et teha pöördumine Euroopa Liidu riikide parlamentide, USA kongressi ja teiste riikide poole üleskutsega kehtestada täiendavad koheselt rakenduvad sanktsioonid.

Senised sanktsioonid ei heiduta piisavalt Venemaa kuritegelikku režiimi. Riigikogul tuleb pöörduda teiste parlamentide poole ettepanekuga, et nad nõuaksid oma valitsustelt tugevamaid samme.

Ukraina rahvas võitleb kangelaslikult Vene agressori vastu oma maa vabaduse nimel. Ukrainlased vaatavad abipalve ja lootusega oma sõprade poole ning vajavad otsusekindlamat tegutsemist Venemaa kuritegeliku sõja tõrjumisel.

Riigikogu peab kogunema erakorraliselt, et teha pöördumine EL riikide parlamentide, USA kongressi ning teiste sanktsioone kehtestanud riikide poole üleskutsega kehtestada täiendavad koheselt rakenduvad sanktsioonid:

  • Peatada viisade väljastamine Vene kodanikele;
  • sulgeda õhuruum ja sadamad Vene lennukitele ja laevadele;
  • peatada Venemaa osalemine SWIFT süsteemis;
  • kehtestada kaubandusembargo;
  • külmutada oligarhide, nende pereliikmete ja vene riiklike osalustega ettevõtete varad;
  • saata välja Vene suursaadikud;
  • lõpetada Venemaa osalus rahvusvahelistes spordi- ja kultuuriüritustes;
  • eeltoodud sanktsioone rakendada ka Valgevene puhul.

Me peame tegutsema koheselt. Vajalik on töötada selle nimel, et uuteks sanktsioonideks saada võimalikult suur rahvusvaheline toetus. Rahvusvahelise surve suurendamiseks peab Eesti olema initsiaatoriks riikide koalitsioonis, kes kehtestavad ühepoolselt koheselt rakenduvad sanktsioonid.

Rõhutame taaskord, et Venemaa suhtes sanktsioonide kehtestamise kõrval on oluline pakkuda Ukrainale kohest sõjalist abi. Ukraina vajab täiendavat relvastus, lahingumoona ja eriti õhukaitserelvi, mis võimaldaksid neil Putini režiimile vastu seista. Eesti on eraldanud sõjalist abi Ukrainale, mis annab meile moraalse õiguse nõuda liitlastelt samaväärseid tegusid.

Kommentaarid artiklile “Isamaa: Riigikogu peab kogunema erakorraliselt ja nõudma täiendavaid sanktsioone

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga