Isamaa juhikandidaatide debatt 15. juunil. Eesti Ekspressi ajakirjanik Mikk Salu, Lavly Perling ja Helir-Valdor Seeder. Foto: Taavi Liivo

20. juunil toimub Tartu lauluväljakul Isamaa suurkogu. Isamaa esimehena jätkata sooviv Helir-Valdor Seeder ning esimeheks kandideeriv Lavly Perling pidasid 15. juunil avaliku debati, milles arutati nii konservatiivse maailmavaate kui ka erakonna tuleviku ja eesmärkide üle.

Debatist selgus, et Seederi ja Perlingu nägemust sellest, milline peaks erakond olema, on erinev. Nimelt pooldab Seeder pigem fokusseeritust, kuna tema meelest näitavad varasemad valijabaasi laiendamisega seotud katsed, et sel juhul eemaldub Isamaa pikaajalisest püsivalijast. Perling seevastu toetab eeskätt laiapindset Isamaad.

Kui debatti modereerinud Eesti Ekspressi ajakirjanik Mikk Salu Seeder uuris Isamaa juhikandidaatide suhtumist erakonna võrdlemise kohta EKRE-ga, siis möönis Helir-Valdor Seeder, et EKRE on küll konservatiivne, ent iseküsimus on kas EKRE on ka rahvuslik. Seederi sõnul eristavad Isamaad EKRE-st vaated riiklusele, julgeolekupoliitikale, rahvusvahelisele poliitikale, aga ka keeleküsimustele ja majandusteemadele.

Lavly Perling märkist, et erakonnajuhina ta pigem ei läheks EKRE-ga koalitsiooni, aga pikemas perspektiivis ta seda siiski ei välistanud.

Omaette teemana arutusel olnud abielureferendumi teemal märkis Perling, et talle tähendab konservatiivsus muu hulgas, et riik sekkub vähe majandusse ja inimeste eraeludesse. Ent Seeder jäi seisukohale, et abielu mehe ja naise vahelise suhtena peaks olema põhiseaduse kaitse all ning Isamaa on seda poliitikat tema juhtimise all ka ajanud.

Isamaa madalat reitingut kommenteerides sedastasid mõlemad debatis osalenud juhikandidaadid, et reiting pole eesmärk omaette. Seeder märkis, et reitingust olulisem on senitehtu ning tõi näiteks lubaduste realiseerimise eelmises valitsuses, samuti Isamaa ministrite hea töö eelmises valitsuses. Ka Perling meelest pole reiting eesmärk omaette, kuid see on tagajärg, sest see näitab inimeste hinnangut parteile.

Konkreetset lahendust, kuidas valijad tagasi võita, debatil osalenud, välja ei pakkunud. Küll on selge, et erakonnale olulised otsused langetatakse juba eeloleval pühapäeval, 20. juunil Tartu lauluväljakul toimuval erakonna suurkogul.

Vaata Helir-Valdor Seederi ja Lavly Perlingu 15. juunil peetud debatti siit

Kommentaarid artiklile “Isamaa juhikandidaatide nägemus erakonnast on erinev

  • 17. juuni 2021 kell 10:31
    Permalink

    Pr Perling võiks vastata ka minu küsimustele, mis ma tema pöördumise alla panin. Meil pole vaja kontrollida kandidaatide ilukirjanduslike tiraadide kirjutamise oskust – vaid me peame auklikuks laskma ja läbi valgustama kahtlase tausta ja kahtlase mineviku. Isamaa on siiski vabadusvõitljejate ja represseeritute esindamise kuvandiga erakond ja me ei tohiks selle juhatusse valida neid – kes erakonna kuvandi muudaks ebausutavaks.

    Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga