Andres Metsoja: riigikaitse kärbete eest vastutab kaitseminister, mitte kaitseväe juht

Andres Metsoja sõnul on vastuvõetamatu Keskerakonna aseesimehe jutt justkui peaks kaitseminister kaaluma kaitseväe juhataja Martin Heremi ametist vabastamist. Foto: erakogu

Endise Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimehe Andres Metsoja (Isamaa) sõnul peaksid koalitsioonipoliitikud lõpetama vastutuse veeretamise kaitsekulude kärpimise eest kaitseväe juhataja kindralleitnant Martin Heremi õlgadele. Metsoja sõnul kannab vastutust kärbete eest valitsus ja kaitseminister, kelle jaoks ei ole riigikaitse prioriteet.

Metsoja sõnul on vastuvõetamatu Keskerakonna aseesimehe jutt justkui peaks kaitseminister kaaluma Martin Heremi ametist vabastamist. „Tänaseks peaks kõigile juba selge olema, et kärbete eest riigikaitses vastutab ikkagi kaitseminister Kalle Laanet ja valitsus,“ ütles Metsoja.

Tema sõnul on seni välja toodud kärpekohad aga ainult jäämäe tipp. „Täna räägitud kokkuhoiukohad toovad ainult kümme protsenti kaitseministri poolt ette nähtud kärbetest. Kaitseministri poliitiline valik on olnud asuda kaitsekulude vähendamise teed ning see tähendab paraku kokkuhoidu oluliste sümbolite, uute ajateenijate ja uute võimekuste arendamise arvelt,“ ütles Metsoja.

Ta lisas, et kärped võivad osutuda kordades suuremaks riigi eelarvestrateegias ette nähtud summadest „Riigikaitse pikaajaline arengukava on saanud üldise heakskiidu nii riigikaitse komisjonis kui Riigikogu saalis olulise tähtsusega riiklike küsimuste raames. Kui koalitsioon plaanib arengukava arutelu taasavada, võib see tähendada pikas perspektiivis ligi 300 miljoni euro suurust kärbet. Tänases julgeolekuolukorras on see vastuvõetamatu,“ lõpetas Metsoja.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga