Isamaa Haabersti osakond alustab 5. mail kohtumiste sarjaga “Isamaa tähed”

Vestlus-kohtumised toovad arutelule Isamaa erakonna väljapaistvaid liidreid ja Eestimaa tipptegijad väljastpoolt erakonda, et käsitleda erinevaid aktuaalseid teemasid ühiskonnas. Esimesel online-kohtumisel 5. mail algusega kell 18 vestleb Pille Lill Isamaa tipp-poliitiku Urmas Reinasalu ja Eesti tipp-helilooja Jüri Reinverega.

Arutletakse teemadel, kuidas vihakõne seadustamine piirab inimeste sõna-, usu- ja arvamusvabadust? Millisteks kujunevad tänases valguses Venemaa ja Eesti suhted? Millised on välisministeeriumi võimalused Eesti kultuuri ekspordile kaasa aitamises? Kohtumisel saavad soovijad ka ise küsimusi esitada.

Online-kohtumise link 5.05.21 kell 18 asub siin

Esimesel vestlus-kohtumisel osalev Jüri Reinvere on helilooja, poeet ja esseist, kes on 1990. aastast elanud väljaspool Eestit. Reinvere looming käsitleb eksistentsiaalseid teemasid ajaloo ja kultuuri, looduse ja inimtunnetuse poeetika kaudu. Kirjanik Sofi Oksanen on teda nimetanud tõeliseks eesti juurtega kosmopoliidiks.

Jüri Reinvere õppis 1979-1990 Tallinna Muusikakeskkoolis kompositsiooni Lepo Sumera juhendamisel ning jätkas 1990-1992 Varssavi Chopini-nimelises Muusikaakadeemias Zbigniew Rudziński juures. Aastatel 1992-2005 elas Reinvere Soomes, kus jätkas 1994. aastal õpinguid nii kompositsioonis kui ka teoloogias. Sibeliuse Akadeemia lõpetas Reinvere 2004. aastal magistrikraadiga kompositsioonis, tema juhendajad olid Veli-Matti Puumala ja Tapio Nevanlinna. Õpingute kõrval töötas Reinvere organistina Lahtis, tegi ajakirjanikuna kaastööd soome ja eesti raadiojaamadele, kirjutas dokumentaalfilmide stsenaariume ja oli tegev filmiprodutsendina. Aastatel 2001-2003 tegi Reinvere koostööd Michaela Fünfhauseniga Berliini Kunstide Akadeemias. 2005. aastast elab ta Berliinis.

1993. aastal tutvus Reinvere eesti-rootsi pianisti ja kirjaniku Käbi Lareteiga, keda peab oma olulisimaks mentoriks. Poolteist aastakümmet suhtles ta tihedalt Laretei ning rootsi filmi- ja teatrilavastaja Ingmar Bergmaniga, kes andsid tugevaid impulsse Reinvere loomingulise käekirja väljakujunemisele. Sealhulgas julgustasid nad pöörduma ka ilukirjanduse poole, mis raadio- ja filmitööst ühtäkki orgaaniliselt tõukuski: proosakatsetustele järgnes peagi isikupärane ingliskeelne poeesia. Reinvere kasutab muusikaloomingus sageli endaloodud tekste (Reekviem jpt), samuti on ta oma ooperite libretist, luues ooperile “Puhastus” soomekeelse ja ooperile “Peer Gynt” saksakeelse libreto. Esseistina on Reinvere
publitseerinud soome, eesti ja saksa ajakirjanduses.

2000/2001 oli Reinvere Berliini Kunstide Akadeemia stipendiaat. Tema ansambliteos “Loodekaar” võitis rahvusvahelise rostrumi 2000. aastal alla 30-aastaste kategoorias ning lindikompositsioon “Liivi itk” jõudis rostrumi põhikategoorias 2006. aastal kümne soovitatud teose hulka. Soome Rahvusooperis esietendus 20. aprillil 2012 Reinvere ooper “Puhastus”,
millele järgnes uus ooperitellimus Norra Rahvusooperilt, kus 29. novembril 2014 jõudis esiettekandele tema ooper “Peer Gynt”. 2015. aastal pälvis Reinvere ooperi “Peer Gynt” eest Eesti riikliku kultuuripreemia ja 2017. aastal Eesti Muusikanõukogu Heliloomingupreemia. Eesti Kultuurkapitali Helikunsti sihtkapital on andnud Reinverele aastapreemia orkestriteose “…ja väsimus õnnest nad tantsima viis” eest 2018. aastal ja ooperi “Minona” ning väljapaistva loominguaasta eest 2020. aastal. 2019. aastal pälvis ta Lepo Sumera nimelise heliloomingu preemia.

Järgmisel kuul on Haabersti osakonnal Isamaa tähtedena külas Tõnis Lukas ja Tiina Lokk ning augustis jätkub sari uute inimestega.

Lähem info: Pille Lill, Isamaa volikogu aseesimees, Haabersti osakonna juhataja, tel 511 4077, pille.lill@isamaa.ee

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga