Hoolduse tõttu katkeb lühiajaliselt ID-kaardi, Mobiil-ID ja Smart-ID kasutamine e-teenuses

29. mail alates kella kahest öösel pole võimalik kasutada mobiil-ID ja Smart-ID-d, ajatempli- ja kehtivuskinnitusteenust ning anda digiallkirju. Foto: Aare Lepaste

Eesti riigi partner sertifitseerimis- ja ajatempliteenuses SK ID Solutions teeb ajavahemikul 28. mai kell 23 kuni 29. mai kell 5 infosüsteemi plaanilist hooldust, seetõttu pole 29. mail alates kella kahest öösel võimalik kasutada mobiil-ID ja Smart-ID-d, ajatempli- ja kehtivuskinnitusteenust ega anda digiallkirju.

„Et hooldustööd kasutajaid võimalikult vähe häiriks, uuendab SK ID Solutions oma süsteeme öösel. ID-kaardi, Mobiil-ID ja Smart-ID kasutamine võib olla häiritud 28.mai õhtul kella 23-st. 29. mail alates kella kahest öösel pole paari tunni jooksul võimalik kasutada mobiil-ID ja Smart-ID lahendusi ja ID-kaarti saab enda autentimiseks kasutada vaid teatud teenustes. Sel ajal ei saa anda digiallkirju e-teenustes ega DigiDoc4 tarkvaras ning peatuvad kehtivuskinnitus- ja ajatempliteenus,“ ütles Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) peadirektori asetäitja Margus Arm. „Kahjuks peavad välismaal viibivad eestlased arvestama, et nende jaoks ei pruugi katkestus öösel toimuda. Seetõttu oleks mõistlik olulised allkirjastamise ja autentimisega seotud toimingud varasemaks planeerida,“ lisas ta.

Katkestuse ajal saab ID-kaarti autentimiseks kasutada vaid nendes teenustes, mis on liitunud RIA pakutava riigi autentimisteenusega. Kui hooldustöö edeneb viperusteta, taastuvad kõik teenused 29. mail kella viieks varahommikul. Kui hooldustööd peaksid kestma planeeritud kauem, võib olla häiritud ka andmevahetuskihi X-tee töö, mille tulemusel ei pruugi toimida andmevahetus erinevate infosüsteemide vahel.

„SK on teinud mitmeid teste ja hindas uuendustööga kaasnevaid riske, seega ei tohiks katkestus olla pikem kui kaks tundi. Hommikuks peaksid kõik nimetatud teenused taas töötama. Samas pole kõike võimalik ette planeerida, mistõttu tuleb arvestada võimalusega, et 29. mai hommikul ja päeval võib esineda tõrkeid e-teenuste kasutamisel. Sellisel juhul palume kindlasti pöörduda e-teenuse pakkuja poole, kus häired esinesid,“ lausus Margus Arm.

Katkestus ei mõjuta ID-kaarti kliendikaardina.

Ajavahemikul 23-1 võib tööde käigus esineda lühiajalisi, kuni 30-minutilisi häireid kõigis SK ID Solutionsi teenustes. Ajavahemikul 2-5 katkevad kuni kaheks tunniks kõik SK teenused, sealhulgas:
Smart-ID kasutamine;
mobiil-ID kasutamine Eestis ja Leedus;
kehtivuskinnitusteenused (OCSP);
ajatempliteenus;
ID-kaardi kasutamine;
ID-kaardi ja Digi-ID väljastamine ja sertifikaadi staatusemuudatused;
mobiil-ID väljastamine (Eesti ja Leedu) ja sertifikaadi staatusemuudatused;
Smart-ID väljastamine ja tühistamine.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga