Kuu enne riigikogu valimisi on populaarseim endiselt Keskerakond, kuid detsembriga võrreldes sai enim toetajaid juurde Reformierakond, selgub ERR-i tellimusel valminud Turu-uuringute AS-i küsitlusest.
Jaanuaris on kasvanud on nii Keskerakonna kui ka Reformierakonna reiting. ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i üle-eestilisest tuhande vastajaga küsitlusest selgus, et kui homme toimuksid riigikogu valimised, annaks Keskerakonnale oma hääle 33 protsenti valijatest. Detsembris oli Keskerakonnal toetajaid 31 protsenti.
Teisel kohal on Reformierakond 25 protsendi suuruse toetusega. Möödunud aasta viimasel kuul oli neil toetajaid 21 protsenti. Ehk Reformierakonna ja Keskerakonna vahe vähenes, kuid on endiselt suur.
Populaarsustabeli kolmandal kohal on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) 17 protsendi suuruse toetusega. Detsembriga võrreldes kaotas EKRE ühe protsendipunkti võrra toetajaid.
Ülejäänud erakondade toetus on peaaegu sama. Sotsiaaldemokraatide toetus on langenud seitsmele protsendile (detsembris kaheksa). Isamaa on toetust kasvatanud kuule protsendile (detsembris viis). Valimiskünnise piirile on langenud Eesti 200, kelle toetus on viimastel kuudel langenud viiele protsendile (detsembris seitse ja novembris kaheksa).
Nende numbrite juures võib välja tuua, et sotsiaaldemokraatide toetus langes märgatavalt Eesti 200 poliitikasse tulekuga mullu novembris, ega ole sealtpeale kasvanud. Eesti 200 alustas novembris kaheksa protsendi suuruse toetusega, kuid nüüd on see langenud valimiskünnise piirile.
Kindlasti või tõenäoliselt kavatseb valimistel osaleda neli viiendikku valimisõiguslikest kodanikest. Alates septembrist 2018 on kindla valimiskavatsusega kodanike osakaal varieerunud 46-51 protsendini, tõenäoliste valijate osakaal 25-31 protsendini. Kui arvestada, et tõenäoliselt valima minejatest lähevad tegelikult valima umbes pooled, võib arvatavat valimisaktiivsust eelseisvatel riigikogu valimistel prognoosida 64-65 protsendi kanti.
Turu-uuringute AS küsis ka seda, mis erakonna poolt valijad kindlasti ei hääletaks. Konkurentsitult kõige ebapopulaarsemaks erakonnaks valijate seas osutus selle küsimuse kontekstis EKRE. Eesti 200 on pärast vastuolulist käitumist samuti oma ebapopulaarsust suurendanud. Selle erakonna vastu häälestatud tervelt 20 protsenti valijaist.
Turu-uuringute AS küsitles 15. kuni 28. jaanuarini 1000 inimest nende kodudes. 1000 inimese küsitlemisel ei ületa maksimaalne viga ±3,10 protsenti.
Uuringutulemustes on esitatud nende vastajate osakaal, kes omasid poliitilist eelistust. See muudab uuringutulemused võrreldavaks riigikogu valimiste olukorraga. Nende vastajate hulk, kes ei oma või taha oma eelistust avaldada, oli 35 protsenti. Eelseisvad riigikogu valimised toimuvad 3. märtsil.