Aivar Kokk: hoiame oma inimesi ja toetame Eesti ettevõtjaid

Maamaksu järsu tõusu ja eluasemelaenu intresside maksvabastuse kaotamisega saavad Aivar Koka sõnul valusa löögi ennekõike noored pered ja koduomanikud. Foto: Riigikogu

Täna läbis esimese lugemise Isamaa fraktsiooni algatatud alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muutmise seaduse eelnõu (370 SE), mis hoiaks ära 2022. aasta mais kehtima hakkavad aktsiisitõusud.

Eelnõu ettekandja Aivar Kokk (Isamaa) ütles Riigikogu ees peetud kõnes, et eelnõuga välditakse aktsiisitõusuga kaasnevaid negatiivseid majandusmõjusid ettevõtetele ja eratarbijatele. „Ühelt poolt toovad diisli- ja elektriaktsiis riigieelarvesse märkimisväärset tulu. Teisalt soodustavad liiga kõrged aktsiisimäärad piirikaubandust ja salaturu osakaalu ning kahjustavad meie inimeste toimetulekut,“ ütles Kokk.

Mida tähendab aga valitsuse otsus aktsiisimäärasid järgmisel aastal tõsta? Rahandusministeeriumi optimistlik prognoos toob Koka sõnul välja, et diisliaktsiisi puhul tähendaks see ligi 6 protsendi suurust jaehinna tõusu ning taaskord tõstab pead piirikaubandus.

„Oleme seda varem näinud ka alkoholiaktsiisiga, mil Eesti maksumaksja toetas oma rahaga Läti piiril asuvaid poode. Pärast seda, kui Isamaa tõmbas Jüri Ratase esimeses valitsuses alkoholiaktsiisile pidurit ning Ratase teises valitsuses langetasime aktsiise, tuli maksutulu aga Eestisse tagasi,“ lisas Kokk. Reformierakonna ja Keskerakonna valitsus peaks Koka hinnangul seega mõistma, et järsud aktsiisitõusud ei too kaasa muud, kui vohava piirikaubanduse.

Eesti riik peaks meie ettevõtete konkurentsivõimet soosima ning leevendama COVID-19 kriisist tingitud mõjusid. Seetõttu toetab Isamaa aktsiisilangetuse pikendamist 2023. aasta 1. maini.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga