Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimehe Aivar Koka hinnangul tuleb otsida võimalusi maksude alandamiseks ning kui see ei õnnestu siis vähemalt ära hoida maksude tõus. Foto: erakogu

Isamaa algatas seadusemuudatuse, mis hoiaks ära 2022. aastaks planeeritud aktsiisitõusud. Riigikogu rahanduskomisjon toetas Isamaa fraktsiooni algatatud seaduseelnõu esimese lugemise lõpetamist.

Rahanduskomisjon tegi ettepaneku võtta eelnõu Riigikogu täiskogu päevakorda 18. mail. Komisjoni aseesimees Aivar Kokk ütles, et tänases kriisiolukorras ei ole aktsiisimäärade tõstmine mõistlik. „Tervitan komisjoni liikmete ettepanekut toetada eelnõu esimese lugemise lõpetamist ning loodetavasti leiab komisjoni ettepanek toetust ka Riigikogu istungil,“ ütles Kokk.

10. mail toimunud rahanduskomisjoni istungil otsustas komisjon, vaatamata Reformierakonna vastuseisule, teha ettepaneku lõpetada eelnõu esimene lugemine. Eelnõu toetasid Keskerakonna, Isamaa ja EKRE fraktsioonide esindajad, SDE jäi hääletusel erapooletuks.

Kokk rõhutas, et Eesti peab aktsiisipoliitika kujundamisel alati arvestama naaberriikide otsustega. „Vaadates meie lähinaabrite tegevust oleks järgmise aasta aktsiisitõus ebamõistlik. Aktsiiside tõstmine järgmisel aastal soodustaks märkimisväärselt piirikaubandust ning vähendaks Eesti ettevõtete konkurentsivõimet. Eesti ei saa täna endale aktsiisitõusu lubada,“ ütles ta.

Tuleb otsida võimalusi maksude alandamiseks

Aivar Kokk meenutab, et tegi koos fraktsioonikaaslastega esimese katse aktsiisimäärade alandamiseks Riigikogus juba 2019. aastal, kuid toona jäi see Riigikogu ametiaja lõppemise tõttu tegemata. „Pärast seda, kui maailmamajandust hakkas raputama seninägematu COVID-19 pandeemia, otsustasime aga et Eesti inimeste toimetuleku ja ettevõtete konkurentsitingimuste parandamiseks on vaja astuda konkreetseid samme. Seetõttu langetasime 11 erinevat aktsiisimäära alates maagaasist ja kütteõlidest ning lõpetades diislikütuse ja elektrienergiaga,“ kirjutab Kokk sotsiaalmeedias.

Hetkel, mil majandus alles taastub, ei saa tema hinnangul ettevõtete õlgadele asetada täiendavat maksukoormat. „Praegu tuleb otsida võimalusi maksude alandamiseks ning kui see ei õnnestu siis vähemalt ära hoida maksude tõus. Need on lihtsad põhimõtted ning nendest peaks aru saama iga valitsus. Meie lähinaabrid ei ole aktsiise tõstnud ning seetõttu peaksime ka meie hoidma ära järgmise aasta aktsiisitõusud. Hoiame oma inimesi ja toetame Eesti ettevõtjaid, et neil oleks võrdsed tingimused teiste Balti riikide ettevõtjatega,“ lisab Aivar Kokk.

Riigikogu Isamaa fraktsiooni algatatud alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muutmise eelnõu pikendaks gaasi-, elektri- ja kütuseaktsiiside tänast määra vähemalt 2023 aasta 1. maini. Isamaa fraktsiooni algatatud eelnõuga on võimalik tutvuda siin

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga