Teisipäeval toimusid vaatamata koroonaviirusele USA Demokraatide presidendikandidaadi valimised Arizonas, Illinois ja Floridas. Kõik kolm valimist võitis ülekaalukalt Joe Biden, kellest on nüüd saanud vaieldamatu esikandidaat demokraatide ridades.
Ainus allesjäänud rivaal, Bernie Sanders, kaotas Bidenile kõigis kolmes ringkonnas kümne kuni kahekümne protsendilse vahega. Kuigi Sanders pole veel oma tagasiastumsiest teatanud, on praeguseks üsna selge, et Joe Bidenist saab 2020 presidendivalimistel Trumpi vastane.
Bernie algne edu on, peale Suurt Teisipäeva kiirelt muutnud kaotusseisuks. Joe Bidenil on praeguse seisuga 1180 saadikut Sandersi 885 vastu. Lisaks sellele juhib Biden RealClearPolitics üleriigilise küsitluse järgi terve riigi ulatuses 56 protsendiga Sandersi 35 vastu. Lisaks pole veel oma kanditatuuri üles öelnud kahe saadikuga Tulsi Gabbard, kes loodab oma koduosariigi kõrgele toetusele, kuigi see teda enam ei aita.
Need numbrid muudavad olukorra Sandersi jaoks väga masendavaks. Olles oma kampaania üles ehitanud lubadusele kõnetada uut gruppi valijaid, noori, pole see strateegia vilja kandnud. Pole olnud ühtegi olulisemat märki noorte valijate aktiivsuse kasvust, ning vanemad inimesed leiavad raske olevat hääletada kandidadi poolt, kes pole leidnud veel ühtegi kommunistlikku režiimi, mis talle ei meeldiks. Lisaks on Sandersi kampaania küllaltki nooruslikku revulutsiooni energiat täis, mis vanemale valijaskonnale ei imponeeri.
Seevastu Joe Biden, vaatamata oma pidevale valede sõnade ütlemisele, esindab moderaatsemat ja rahulikumat liikumist demokraatliku partei sees. Kui Bernie on nn outsider, siis Biden esindab just nn sisemist ringi parteis. Selline dünaamika on tekitanud palju lahkhelisid väga ühte hoidva Sandersi toetajaskonna ja ülejäänud demokraatliku partei liikmete ja kandidaatide vahel. Näiteks on Sandersi kampaania korduvalt süüdistanud ülejäänud parteid „kambakas.“ Tõsi on see, et üsna märkimisväärne osa partei ladvikust on tõesti mobiliseerunud Bideni seljataha, ning kritiseerinud Sandersi liigset radikaalsust.
Seega läheneb kandidaadi valimine ülejäänud osariikidele, mida on järel 24, üsna kindla soosikuga. Mis juhtub edasi ei saa kindlalt öelda Kuid kui vaadata üleriigilisi küsimustike ja arvestada, et hetkel on võistlustules vaid kaks tõisist kandidaati, siis võib suure tõenäosusega öelda, et Joe Bidenist saab 2020 valimistel Trumpi vastaskandidaat.