Kui küsida erakondade toetust, nimetades nende kandidaate riigikogu valimistel, tõuseb kõige rohkem Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) reiting, selgub BNS-i ja Postimehe tellitud uuringufirma Kantar Emor jaanuari lõpus läbiviidud küsitlusest. Samas nõrk kandidaatide nimekiri langetab kõvasti Eesti 200 ja Roheliste toetust.
Traditsioonilises arvamusuuringus oli Isamaa toetus jaanuari lõpus 7,5 protsenti, aga kandidaatide nimesid teades oli erakonna poolt valmis hääletama 10,6 protsenti valijatest. SDE reiting oli tavaküsitluses 9,7 protsenti, kandidaate arvestades aga 11,4 protsenti.
Samas on Eesti 200 ja Eestimaa Roheliste reitingud koos konkreetsete kandidaatide väljatoomisega nõrgemad kui erakond üldisemalt. Kui Eesti 200 üldine toetus oli 7,2 protsenti, siis kandidaatidega koos oli see 5,3 protsenti. Roheliste üldine reiting oli 4,4 protsenti, kandidaate teades annaks aga nende poolt hääle 2,8 protsenti.
Isikunimedega mõõdetult olid madalamad ka teiste erakondade reitingud: Reformierakonna üldine 26,3 kahanes nimedega Kantar Emori küsitluses 25,5 protsendile, Keskerakona 24,4 protsenti vähenes 23,5 ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna 18,2 protsenti langes 17 protsendile.
Võrdlus aasta algusega ja üldjärjestus
Reformierakonna toetus oli Kantar Emori küsitluses jaanuari viimasel dekaadil 26,3 protsenti, olles tõusnud võrdluses kuu algusega 1,9 protsendipunkti. Teisel kohal püsiva Keskerakonna toetus oli 24,4 protsenti, jaanuari alguses oli see 23,3 protsenti.
Toetuselt kolmas on jätkuvalt EKRE 18,2 protsendiga, jaanuari algusega oli EKRE siiski kaotanud oma toetusest kaks protsendipunkti.
Neljandal kohal püsib SDE 9,7 protsendiga, sotside toetus langes võrreldes kuu algusega 2,1 protsendipunkti jagu.
Viienda toetusega on Isamaa, mida eelistas kuu lõpus 7,5 protsenti valijatest, kuu alguses oli erakonna toetus kaheksa protsenti.
Eesti 200 üldtoetus oli 7,2 protsenti, kuu alguses oli Eesti 200 toetus 6,6 protsenti.
Eestimaa Roheliste, Vabaerakonna ja Elurikkuse Erakonnal toetus jäi alla valimiskünnise.
Debatid mängivad kaalukat rolli
Sotsioloog Juhan Kivirähk ning ajakirjanikud Urmet Kook ja Anvar Samost nentisid viimaseid Turu-uuringute ASi tulemusi kommenteerides ERR-i uudisteportaalis, et praeguses seisus on väga oluline teledebattide mõju valimistulemustele. Kook osutas, et Keskerakond läheb esimest korda teledebattidesse peaministriparteina.
Teledebattides on võita ilmselt Isamaal, ütles Samost. “Ei maksa alahinnata Isamaa väga hästi ettevalmistunud parteiaparaati. Nad suudavad oma esindajad hästi ette valmistada,” rääkis ta.
Samost leidis ka, et teledebatid võivad muuta näiteks EKRE toetust. “Võib juhtuda nii, et mõne väga raju sõnavõtt, mis töötab hästi kuskil rahvamajas oma valijatega kohtudes, teles nii hästi ei tööta,” ütles ta.
Kommenteerijad lisasid veel, et alahinnata ei maksa ka ukselt-uksele kampaaniat, tänavakampaaniat ja sotsiaalmeedia kampaaniat.
Uuringu protsendid on võrreldavad valimiste tulemustega
Kantar Emor mõõtis jaanuari lõpus erakondade toetuste osakaalusid koos konkreetsete isikunimedega. Vastajale näidati viit esimest koos kuuenda muu kandidaadi nimetamise võimalusega.
Kantar Emor näitab erakondade reitinguprotsente nendest, kellel on erakondlik eelistus, seega “ei oska öelda” vastanute protsent elimineeritakse. Andmete näitamise selline viis muudab erakondade reitinguprotsendid võrreldavaks riigikogu valimiste tulemustega. Jaanuari lõpus oli “ei oska öelda” osakaal 14,3 protsenti, mis oli viimase 12 kuu madalaim. Maksimaalne statistiline viga oli ±2,7 protsenti.
Kokku küsitles Kantar Emor 24.-29. jaanuarini veebiintervjuude meetodiga 1001 kodanikku vanuses 18-84 aastat.