Suitsuvabad riigikogulased otsivad teed tervisekahjude vähendamiseks

FOTO: ELMO RIIG/SAKALA

Riigikogu Suitsuvaba Eesti ühendus koostöös MTÜ-ga NNA Suitsuvaba Eesti korraldab kolmapäeval konverentsi, mis keskendub suitsetamisest tingitud tervisekahjude vähendamisele.

Riigikogu Suitsuvaba Eesti ühenduse esimehe Tarmo Kruusimäe sõnul on Eesti viimaste Maailma Terviseorganisatsiooni uuringute järgi meeste tubakasurmades Euroopa Liidus kolmandal kohal. „Senised keelamised ja käskimised ei ole tulemust andnud ning aeg on õppida neilt, kes on midagi õigesti teinud ja saavutanud positiivseid tulemusi suitsetamise leviku vähendamisel. Teiste riikide kasulikud kogemused on kindlasti õpetlikud,“ ütles Kruusimäe.

Ta tõi näiteks, et Suurbritannias ja Islandil nähakse suitsetamise leviku olulise vähenemise põhjusena alternatiivide propageerimist ja vähem kahjulike toodete kättesaadavust. Suitsuvaba ühiskonna poole on teel veel Uus-Meremaa ja Jaapan.

Kruusimäe sõnul mahuks Eesti praegu viie suitsuvaba riigi sekka maailmas, kui leiduks vaid ühiskonnas tahet.

Konverentsil käsitletakse võimalusi, kuidas vähendada kahjusid rahvatervisele ning milliseid häid praktikaid on suitsuvaba riigi saavutamiseks rakendatud mujal maailmas. Ettekannetega esinevad University College London tervisepsühholoogia professor dr Martin John Jarvis, Queen Mary University of London kliinilise psühholoogia professor Peter Hajek, Suurbritannia suitsetamisest loobumise ja tervisekahjude vähendamise ekspert Louise Ross ning Islandi peremeditsiini arst Guðmundur Karl Snæbjörnsson.

NNA Suitsuvaba Eesti juhatuse liige Ingmar Kurg tõdes, et Eesti rahvatervise kahjude vähendamiseks tehtud plaanide koostamisel on tihti tõdetud, et Eestis ei ole tehtud piisavalt teadusuuringuid, mida aluseks võtta. Seepärast on tema sõnul tänuväärne, et pikaajalise praktilise kogemusega ja hulgaliselt teadustöid teinud väliseksperdid on valmis aitama Eesti suitsetamisest tekkinud kahjude vähendamisel.

„Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel on Eesti suitsetamisest põhjustatud suremuse poolest Euroopas esimeste seas. Meid on liiga vähe, et selle probleemi lahendamist edasi lükata. Sellega tuleb tegeleda tõsiselt ja kohe,” ütles Kurg.

Konverentsil tutvustatakse Turu-uuringute AS-i poolt hiljuti läbi viidud uuringut “Suhtumine tubakatoodete poliitikasse. Elanikkonna küsitlus.” ning MTÜ NNA Suitsuvaba Eesti uuringut e-sigareti kasutajate käitumisharjumuste osas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga