Ettepanek muuta II pensionisammas vabatahtlikuks on vallandanud elava arutelu meie pensionisüsteemi tuleviku üle. Ettevõtjad Kristjan Järvan ja Indrek Neivelt toetavad erakonna Isamaa ettepanekut, mis annaks inimestele senisest rohkem otsustusõigust.
Ettevõtja Indrek Neivelt leiab, et erakonna Isamaa algatus teise pensionisamba reformimiseks on mõistlik ja Eesti inimestele kasulik. “See on väga riigimehelik samm ja õiges suunas. Mul ei ole ühtegi halba sõna öelda, ainult head sõnad,” ütles Neivelt teisipäeval ERR-ile. “Isamaa ettepanek on suur samm selles vallas ja diskussiooni koht erakondadele.”
Kommentaaris portaalile Geenius ütles ettevõtja Kristjan Järvan, et Isamaa ettepanek muuta kogumispension vabatahtlikuks on oluline võit vabale turumajandusele:
“On kummaline, et kui vaba turumajandus ehk meie kõigi otsustusõigus oma raha kasutamise üle, tõi Eestile senise majandusedu, siis nüüd on II samba toetajad nii varmad uskuma, et rahvas on järsku rumal ning neilt tuleks nende enda huvides raha ära võtta. Riigi sekkumine (sund) on õigustatud, kui eksisteerib turutõke. Kas on kodanikel kuidagigi piiratud III sambaga liitumine? Ei ole – seega ei ole ka õigustatud sunduslik II sambaga liitmine.” Loe Järvani täispikka arvamust Geeniuse portaalist.
Tuleva Fondid ASi asutaja ja juhatuse liige Tõnu Pekk nõustus ERRile antud kommentaaris Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi veendumusega, et kui anda inimesele vabadus kasutada oma teisest sambast vabanevat raha, siis nad ei raiska seda ära. “Kui inimene on midagi kogunud, näiteks pensioni jaoks, siis ta seda ära ei raiska. Selle kohta on tõestusmaterjali Inglismaalt, kus üle 55-aastased võivad oma pensionikontole kogunenud raha välja võtta sellisel viisil nagu nad ise tahavad. Inglise finantsjärelevalve on seda uurinud ja on leidnud, et ei ole tõestust selle kohta, et inimesed hakkaksid seda vaevaga kogutud raha kuhugi tuulde loopima,” sõnas Pekk. Loe Peki täispikka arvamust ERRi portaalist.
Isamaa avalikustas täna ettepaneku, mille kohaselt tuleb II samba pensionifondid teha vabatahtlikuks ja anda inimestele võimalus jätkata säästmist ja investeerimist ka isikliku investeerimiskonto kaudu. Samuti peab inimestel olema õigus kogutud raha II sambast välja võtta, tasudes tulumaksu.
OECD poolt äsja avaldatud pensionifondide analüüsi kohaselt on Eesti II samba pensionifondide viimase kümne aasta reaaltootlus olnud negatiivne (-1,3% aastas). See on teiste riikide võrdluses Euroopa halvim tulemus.