Isamaa: II samba pensionifondid tuleb teha vabatahtlikuks

II pensionisamba vabatahtlikuks muutmine oli Riigikogu valimsite üheks keskseks teemaks. Isamaa erakonna ettepanekul on valitsus seadnud eesmärgiks viia läbi vajalikud reformid juba 2020. aastal. FOTO: pildipank

Isamaa eestseisus toetas konsensuslikult erakonna esimehe Helir-Valdor Seederi ettepanekut anda inimestele tegelik kontroll oma pensionivara üle. Selleks tuleb II samba pensionifondid teha vabatahtlikuks ja anda inimestele võimalus jätkata säästmist ja investeerimist ka isikliku investeerimiskonto kaudu. Samuti peab inimestel olema õigus kogutud raha välja võtta.

“Isamaa ettepanek on teha kogumispensioni süsteemis üks põhimõttelise tähtsusega muudatus – anda inimestele otsustusõigus oma teise pensionisamba kasutamise üle,” ütles Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder.

Isamaa ettepanek lähtub sellest, et II pensionisammas pole täitnud selle kehtestamisel seatud eesmärke. Probleemi süsteemne põhjus on selles, et riik on võtnud inimeste käest ära pea kogu otsustusõiguse ja sundinud pensioniraha investeerima halvasti toimiva konkurentsiga pensionifondide turule. Fondide tasud on olnud kõrged ja investeeringute reaaltootlus viimasel kümnendil negatiivne.

“Me usume, et valikuvabadust suurendades ja riiklikku sundi vähendades teeb valdav enamus inimesi oma varaga otsuseid, mis kasvatavad jõukust ja valmisolekut vanaduspõlveks paremini kui riiklikult reguleeritud sundpensionifondid, mille tootlus on maailmas viimaste hulgas,” ütles Seeder.

“See, kui inimestest saavad oma kogumispensioni peremehed, tugevdab konkurentsi Eesti investeerimisturul ja annab signaali, et tuleviku peale tuleb ka inimestel endil mõelda,” lisas Seeder.

Isamaa ettepanek lähtub sellest, et kogu II sambasse kogutud vara kuulub pensionikogujatele. Ettepaneku kohaselt võib pensionikogumist jätkata samamoodi nagu seni, kuid lisandub õigus kanda pensionifondi kogunenud raha oma investeerimiskontole ning seda ise paigutada. Investeerimiskonto kasutamise võimalusi laiendatakse, et seda kasutades oleks võimalik investeerida rohkematesse varaklassidesse. Investeerimiskonto kaudu tuleb soovijatele anda ligipääs võimalikult paljudele Eesti ja maailma väärtpaberitele, investeerimisfondidele ning muudele investeerimisvõimalustele. Igaühel on ka õigus raha investeerimiskontolt välja võtta.

Kommentaarid artiklile “Isamaa: II samba pensionifondid tuleb teha vabatahtlikuks

  • 13. dets. 2018 kell 08:22
    Permalink

    Mõte on vägagi tervitatav. MIks alles nüüd?

    Vasta
  • 14. nov. 2018 kell 10:16
    Permalink

    Olen 74 aastane pensionär ja oman vähe raha teises pensionisambas.See raha,mida ma saan iga
    kuu on 38-39 eurot,mis mind ei aita,aga oleks vaja maja küttesüsteem ümber ehitada jne.Pangad
    minu vanusele laenu ei anna.
    Kuidas talitada,et ma saaksin sealt raha kätte?

    Vasta
  • 30. okt. 2018 kell 09:09
    Permalink

    On tervitatav, et Isamaa on tagasi pöördunud põhimõtete ja väärtuste juurde. Kui parempoolsusest tänapäeval üldse saab rääkida – siis see ei ole mitte maksuraha rikastele jagamine (nagu mõned ekslikult soovivad), vaid inimese enda valikute austamine ja inimestele valikuvõimaluste andmine. Riigi kohustus on tekitada ja hooldada selleks vajalik raamistik. Tänane Isamaa seisukohavõtt on just selles suunas, julgeks sammuks õiges suunas inimeste õiguste laiendamisel ja algväärtuste juurde tagasipöördumisel.

    Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga