Minu poolt FB-s avaldatud küsimused Haigekassa ja Töötukassa kohta on kutsunud esile loo Postimehes.
27. augustil kirjutasin FB-s nõnda: Peaminister Jüri Ratas ning tervise- ja tööminister Riina Sikkut toetasid Haigekassa ja Töötukassa nimede muutmist. Väidetavalt on nimevahetusega seotud kulusid võimalik oluliselt vähendada – kokku kuluks nimevahetusele varem kavandatud 865 000 asemel 350 000 eurot.
Millest minu 3 küsimust. 1. Kuidas on võimalik, et summa läks ülevaatamise käigus poole miljoni euro võrra väiksemaks? Kas alguses oli see siis kuritegelikult õhku täis? 2. Juhul kui see summa nii palju väiksemaks muutus, siis äkki reaalne maksumus on hoopis see esimene ja praegu tehakse algust ja hiljem nõutakse ülejäänud raha kuna „alustasime juba ja pooleli jätta ei saa“ ning kokku tuleb ikka esialgne summa? Ning 3 ja kõige olulisem küsimus ehk küsimus sisust. Kui paljud eksperdid ning ka erakondade esindajad Riigikogus nõustuvad, et Haigekassa tegevus vajab üldiselt üle vaatamist, siis kas praegu on õige alustada siltide vahetamisega?
Kas Haigekassa ja Töötukassa nimevahetuse esialgne maksumus võeti laest?
Postimees veebis on valdkonna eest vastutav minister Riina Sikkut, Haigekassa juhatuse esimees Rain Laane ja Töötukassa juht Meelis Paavel kommenteerinud nimede vahetuse plaani värskema infoga. Neid lugedes võib öelda, et küsimusi on tulnud juurde:
Esiteks minister Sikkuti hinnang, mis väljendub fraasis „Haigekassa ja Töötukassa ülesanded ning töö sisu on juba muutunud“ on pehmelt öeldes sündmustest etteruttav ja liiga optimistlik. Haigekassa ja Töötukassa juhtide kommentaarid, et „Kulu, mis seaduseelnõusse seletuskirja sai, oli esialgne kiirprognoos“ ja „Konsulteerisime spetsialistidega ja leidsime odavamad lahendused“, on väga huvitavad tsitaadid. Et siis esialgu võeti lambist ligi miljon ja pandi see eelnõusse ja alles siis kutsuti eksperte. Ebameeldivalt suured ja haiget tegevad käärid on nende sadade tuhandete eurode vahel.
Et niimoodi on siis asjad maksumaksja raha kulutamise planeerimisega. Ja samal ajal seisavad inimesed kaubanduskeskustes, et paluda rahalist toetust haigetele, kelle jaoks Haigekassa raha ei leia.