President kuulutas välja riigihalduse minister Riina Solmani juhtimisel välja töötatud ja vabariigi valitsuse algatatud kohanimeseaduse muudatuse. Alates 15. märtsist on riigil seadusest tulenevad selged võimalused, kuidas muuta ära Eesti aja- ja kultuurilooga selgelt sobimatud kohanimed juhul, kui kohalik omavalitsus ei ole valmis seda ise tegema.
„Ühtpidi võib see tunduda kummaline, et meil on tekkimas alles nüüd, 30 aastat pärast taasiseseisvumist, selged hoovad, kuidas muuta ära kohanimed, mis on pandud isikute auks, kes on meie rahvast piinanud ja sõjakoledustele kaasa aitamisega meile palju valu põhjustanud,“ nentis riigihalduse minister Riina Solman. „Teisalt on meil kindlasti põhjust rõõmustada, et nüüd liiguti selle piinliku lünga seadusandlusest kõrvaldamisega jõudsalt edasi.“
Kohanimeseadus on ka senini ette näinud, et kui ilmneb kohanime sobimatus Eesti aja- ja kultuurilooga ning pühendusnimele esitatavate nõuetega, on omavalitsus kohustatud algatama taolise seadusevastase kohanime muutmise menetluse 30 päeva jooksul. Senini kehtinud seadus ei sätestanud seni aga tagajärge, mis saab siis, kui omavalitsus ei ole ministri ettepanekust hoolimata uut kohanime määranud.
Seaduse muudatusega määratletakse täpsemalt, kuidas minnakse edasi, kui kohalik omavalitsus ei ole ise muutnud ära Eesti aja- ja kultuurilooga sobimatut kohanime. Muudatusega nähakse ette võimalus võtta vajadusel kohalikult omavalitsuselt kui kohanimemäärajalt üle kohanime muutmise õigus. Riik saaks nime muuta juhul, kui omavalitsus ei ole ministri eelneva ettepaneku järgselt sobimatut kohanime muutnud.
„Samas on mul väga hea meel, et mitmed kohalikud omavalitsused on juba ise hiljuti astunud tublisid samme sobimatute tänavanimede muutmiseks,“ tunnustas minister Solman. „Näiteks Tartu linnavolikogu otsustas muuta Andrus Johani ja Kaarel Liimandi tänava nime ning määras uuteks nimedeks Muusa tänav ja Maali tänav. Senised tänavanimed olid pandud kunstnike auks, kes olid vabatahtlikult astunud inimsusevastaseid kuritegusid toime pannud NKVD hävituspataljoni liikmeks. Samuti muutis Narva linnavolikogu Albert-August Tiimanni tänava Soldina tänavaks ning Ancis Daumani tänava Kivilinna tänavaks. Need on väga olulised ja vajalikud sammud, mille eest tunnustan kohalikke omavalitsusi,“ sõnas minister Solman. „Riigi jaoks on selle seaduse muudatuse puhul olnud koguaeg oluliseks põhimõtteks, et esmalt peaks sobimatud tänavanimed ära muutma vastutav omavalitsus, nii et riik ei peaks ise siin täiendavalt sekkuma. Juhul aga, kui see on vajalik, saaks seda muudatuse jõustumise järel riik teha.“
Enne, kui minister määrab ise uue kohanime, küsitakse eile vastu võetud seadusemuudatuse järgi ka kohanimenõukogu ning omavalitsuse arvamust ja avalikustatakse uue kohanime määramise eelnõu, mille kohta saavad valla- ja linnaelanikud oma ettepanekuid esitada. Uue kohanime kehtima hakkamisel tekib omavalitsusel kohustus vahetada välja senised kohanimele viitavad sildid ja viidad, millega seotud kulu kaetakse riigieelarvest.
Kohanimeseaduse eesmärk on kultuuriliselt ja ajalooliselt väärtuslike kohanimede kaitse, kohanimed peavad olema sobilikud Eesti aja- ja kultuurilooga. Värske seadusemuudatus jõustub 15. märtsist.