Riho Terrase rõhutusel teeb sundrenoveerimine koduomanikele karuteene

Riho Terrase sõnul pole uute kohustuste seadmine garantiide, motivatsioonipakettide ja toetusmeetmeteta võimalik.

Euroopa Parlament võttis teisipäeval vastu energiatõhususe direktiivi, mis kehtestab kinnisvara omanikele renoveerimiskohustuse. Direktiivi vastu hääletanud Euroopa Parlamendi liikme Riho Terrase (Isamaa) sõnul teeb sundrenoveerimine koduomanikele karuteene.

Riho Terras nõustub Eesti Omanike Keskliidu seisukohaga, et direktiiviga kaasnevad koduomanikele suured kohustused. “Kui inimesel endal seda raha pole, peab ta selle jaoks laenu võtma. Kui ta ei suuda hoonet renoveerida, siis tema kinnisvara väärtus lihtsalt langeb, mis on eriti valus, kui kinnisasi on ostetud laenuga, mis on seatud alghinna järgi. Sundrenoveerimise eesmärke ei ole plaanitud mahus tegelikkuses võimalik ellu viia. Uute kohustuste seadmine ilma garantiide, motivatsioonipakettide ja toetusmeetmeteta ei ole võimalik,” ütles Terras.

Ta rõhutas, et juba täna on kinnisvara omanikul võimalik enda vara renoveerida. “Kui omanik ei ole seda suutnud tänaseks teha siis on vaja aru saada põhjustest. Peamine põhjus on ressursside puudus, mida sunni kehtestamine ei lahenda,” rääkis Terras, kelle sõnul tekib nüüd lühikesel ajaperioodil kinnisvaraturul tohutu nõudlus, millele pakkumine järele ei jõua. “Seda kõike kõrge inflatsiooni, kõrgete energiahindade, Ukraina sõja ja tõusvate laenuintresside kontekstis.”

Energiatõhususe direktiivi (EPBD) poolt hääletas 343 ja vastu 216 saadikut. Erapooletuks jäi 78. Eestist valitud Euroopa Parlamendi liikmetest hääletasid direktiivi poolt Marina Kaljurand ja Sven Mikser. Vastu Riho Terras, Andrus Ansip, Urmas Paet, Jaak Madison ja Yana Toom.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga