Põlvas toimus 4. juulil Isamaa Seenioride Kogu Põlvamaa klubi asutamiskoosolek. Klubi juhatusse kuuluvad Anne Abiline, Anne Vasarik ja Rein Randam, kelle kanda on ka klubi esimehe roll.
Asutamiskoosolekul osalesid ka Isamaa Seenioride Kogu esimees ja Euroopa Rahvapartei Seenioride ühenduse asepresident Georg Männik ning kogu aseesimees Jaan Vaiksaar.
Seenioride kogu esimees Georg Männik rääkis klubi asutamiskoosolekul, et Eestis toimivad samasugused rahvastikuprotsessid nagu kõigis teisteski arenenud maades.
„Eluiga pikeneb ja tervena elatakse rohkem aastaid kui kunagi varem. See tähendab ka seda, et ühiskonna seeniorliikmed moodustavad ikka suurema ja suurema valijate hulga. Paraku meie hääl ei kosta piisavalt jõuliselt ja tulemusena seenioride huvid jäävad tihtipeale tähelepanuta. Isamaa Seenioride Kogu soovib aktiivselt kaasa rääkida kõikides meie riigile olulistes küsimustes. Me käsitleme oma koosistumistel järjekindlalt neid ühiskondlikke teemasid, mis on nii seenioridele kui kogu Eesti rahvale olulised. Ja kui peame vajalikuks igapäevases elus teha muudatusi või ümberkorraldusi siis me sõnastame oma ettepanekud ka konkreetselt. Parim võimalus ettepanekute realiseerimiseks on nende lisamine Isamaa programmi ja teistesse dokumentidesse,“ rääkis Männik, kelle sõnul on Eesti seeniorid kahtlemata suurte teadmiste ja kogemustega.
Männik on veendunud, et Isamaa Seenioride Kogu annab hea võimaluse mõtete vahetamiseks ning aktiivseks osalemiseks ühiskondlikus elus. „Mida rohkem me ühiselt tegutseme, seda rohkem on meid kuulda ja näha ning oleme kindlad, et seeläbi Eesti elu läheb kõigil paremaks.“
Männik: arenenud riikides toimub kaks globaalset ja meid kõiki puudutavat protsessi
Esimene protsess on demograafilise olukorra muutus. See tähendab, et inimesed elavad kauem ja on tervemad, kuid teisalt ka lapsi kipub vähem sündima. See omakorda tähendab, et ühiskonna seeniorliikmete suhtarv järjekindlat kasvab, mille tulemusena jääb töötajaid suhteliselt vähemaks ja sotsiaalne surve nii tervishoiuteenustele kui ka sotsiaalabile kasvab.
Meie, Eesti seeniorid, kes me oleme vägagi arvestatava suurusega valijaskond, peame rohkem andma märku oma muredest ja vajadustest selleks, et meie kõigi elu oleks tervem ning parem kõrge eani. Isamaa seeniorid käsitlevad oma kohtumistel juba pikemat aega kõiki Eesti elu tähtsamaid probleeme ja püüavad leida ning esitada ka konkreetseid lahendusi. Me kõik soovime paremat tervist, võimalust rohkem töötada kui jõudu jätkub ja saada selle eest ka õiglast tasu. Kahtlemata ei tohi unustada meie rolli oma teadmiste ja kogemuste edasiandmisel lastele ning lastelastele. See aga eeldab sidusat ühiskonda ja tugevat kogukonda ning peresuhteid.
Teine globaalne muutus seisneb selles, et nii majanduslik kui ka sotsiaalne elu on liikunud suuresti internetti ehk siis muutunud tehniliselt keerukaks. See on tekitanud olukorra, kus ühiskonna seeniorliikmed on jäänud tihtipeale haavatavasse rolli. Ütleme otse – ka Eestis kasvab inimeste vahel ebavõrdne kohtlemine ja suuresti just seetõttu, et eakatel inimestel on keerulisem asjakohaselt kasutada arvutit, nutiseadmeid ning palju muudki. See omakorda esitab seenioride organisatsioonidele väga konkreetse nõudmise. Peame kohanema muutuva maailmaga ja õppima juurde neid nõkse, kuidas tõhusamalt kasutada kaasaegseid infotehnoloogilisi vahendid. Me ei tohi väsida nõudmisega, et internet peab jõudma igaüheni ja seda mõistliku hinnaga. Samuti on väga olulised need tehnilised vahendid, mis aitavad meie tervist jälgida. Aga siin on oluline riigi abi. Me peame seda selgelt välja ütlema nii, et meie soovid ja hääl kostaks ka pärast valimisi.
Igatahes Isamaa Seenioride Kogu püüab anda oma panuse, et Eestis kõikide eakate inimese elu oleks rõõmsam ja tervis parem. Aga vajalikud ettepanekud poliitikutele tuleb meil endil teha. Jõudu selleks kõigile!