Valga vallavolikogu opositsioonisaadikud on omavalitsuse juhtimises esile kerkinud korruptsiooniilmingute tõttu alustanud kõnelusi uue koalitsiooni loomiseks.
Paleepöörde kavandajatel, kelle seas on lisaks reformierakondlastele ja sotsiaaldemokraatidele ka ainus Isamaa erakonna esindaja Monika Rogenbaum, on 27-liikmelises Valga vallavolikogus hetkel 13 häält, mis tähendab, et napi enamuse saavutamiseks on tarvis veel vähemalt ühte.
Kaalukeeleks võiks olla EKRE saadik Tõnu Reinup, kuid tema liitumine uue võimuliiduga on pigem kahtlane. Hetkel on koalitsioonis jäme ots ehk 12 kohta keskerakondlastel, nendega loksuvad seni ühes paadis aga just nimelt Reinup ning ka sotsiaaldemokraat Rein Randver.
Ent miks soovib opositsioon seada kokku uues koosseisus vallavalitsuse, kuigi kohalike omavalitsuste volikogude valimised toimuvad tänavu 17. oktoobril?
Monika Rogenbaumi sõnul on umbusalduse ajendiks vallavanem Ester Karuse ja tema juhitud vallavalitsuse järjepidev omavalitsuse maine kahjustamine. „Usaldamatuse põhjus on läbipaistmatu ja korruptiivsete tunnustega personalipoliitika ning ametist tuleneva vastutuse ja kohustuste vajaliku tähelepanuta jätmine, mille tagajärjel on vähenenud vallavalitsuse usaldusväärsus ja töövõime ning häiritud valla pakutavate teenuste toimepidevus,“ selgitab Rogenbaum.
Ähvardus Keskerakonnast lahkuda tagas ametikoha
Märkimisväärsena saab esile tuua Valga vallavolikogu Keskerakonna fraktsiooni esimehe Viktor Mägi (omavalitsuse kodulehel tema nimi sellel ametipositsioonil küll enam ei kajastu – toim.) keskerakondlikule vallavalitsusele esitatud ultimaatumi. Täpsemalt lajatas Mägi, et kui ta 5. jaanuariks tööd ei saa, lahkub ta 7. jaanuaril parteist. Ja ennäe imet, vaid päev enne tähtaega sai mees endale 1900 euro suuruse palgaga töölepingu.
Sellist mõjuvõimuga kauplemist on kinnitanud Õhtulehele ka Mägi ise: „Keskerakonnal olid kevadised lubadused võimule saades ja öeldi, et sa saad suvel sellise töökoha,“ jutustab Mägi. Meenutus sellest siin.
„Mis siin kosta või kuhu pista,“ ühmab kes iganes vanarahvatarkuse meelespidajatest noorte valijateni. Mägi on nüüd Valga Põhikooli juurde rajatava veekeskuse projektijuht. Ning seda hoolimata sellest, et eelmise aasta novembris palkas vallavalitsus 130 000 euro eest sama projekti juhtima erafirma.
Koolijuhiks määrati Georgi linte haudadele asetanud Jallai
Üllatusena süüdistas vallavalitsus Valga Priimetsa kooli direktorit Marina Krotovat korruptsioonis ning langetas koolitamise ja noomituse asemel koheselt vallandamisotsuse. Kuigi Marina Krotova, kelle tööd tunnustavad nii koolipere, hoolekogu, vilistlased kui vallaelanikud, tunnistas oma teadmatusest toime pandud eksimust, ei võtnud vallavalitsus neid asjaolusid arvesse.
Vallandatud direktor asendati mitmete varasemate skandaalidega tuntust kogunud keskerakondlasest volikogu liikme Igor Jallaiga. Ehk siis tegelasega, kes jäi mullu mais meediale silma hukkunud punaarmeelaste kalmudele Georgi lintidega pärgade viimisega.
Rogenbaumi hinnangul ei ole kohalik omavalitsus Valgas enam kui kolme aastaga teinud midagi ka selleks, et edasi liikuda lubatud Valga Priimetsa kooli võimla rajamisega kesklinna. Ometi sõltub just sellest mitme Valga linna haridusasutuse ja spordiklubide laste ning noorte õppe- ja harrastustegevus. Veelgi enam – möödunud aasta lõpus toimunud eelarvestrateegia menetlemisel hääletasid keskerakondlased ühtselt võimla rajamisega seotud tegevuste vastu 2021. aastal.
Ametipositsiooni ärakasutamine omakasuks
Ilmneb, et ka Valga asevallavanem Mati Kikkas on ametipositsiooni omakasu huvides ära kasutanud. Nimelt menetles Kikkas korduvalt oma abikaasa, vallavalitsuse juristi Anastasija Kikkase esitatud huvihariduse ja -tegevuse toetuse taotlusi ja lubas vallal taotletud toetused ka välja maksta.
Ometi oli asevallavanem seejuures teadlik, et lapsed on vormistatud fiktiivse registrikandega maapiirkonnas asuvale kinnistule, kus puudub isegi eluhoone. Tegelikult elab perekond Valga linnas. Seega peteti elukohaandmetega lihtlabaselt manipuleerides vallast välja maapiirkonnas elavatele lastele suunatud huvihariduse ja -tegevuse toetusi.
Monika Rogenbaum leiab, et vähem kui aastase valitsemisajaga on Keskerakonda kuuluva Ester Karuse juhitud vallavalitsus end tõestanud ebakompetentsena ning viljelenud üheselt vallale kahjulikku juhtimisstiili.
„Seda ei saa toetada ükski oma valijate ja koduvalla huve silmas pidav volikogu liige,“ põhjendab Rogenbaum opositsiooni tahet luua Valgas uus koalitsioon, mille üks kindel eesmärk on korruptsioonivaba omavalitsus.